موزه‌های تاریخ طبیعی کشور برای بچه‌های ایران رایگان می‌شود

بازدید تمامی کودکان و نوجوانان از موزه‌های تاریخ طبیعی استان‌های کشور به مناسبت هفته‌ی ملی کودک رایگان اعلام شد.به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا، در پی نشست های برنامه ریزی برای برپایی هفته ی ملی کودک، معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت از محیط زیست کشور در نامه ای به مدیران کل این نهاد در استان ها، بر فراهم آوردن امکان بازدید رایگان کودکان و دانش آموزان از موزه ی تاریخ طبیعی استان ها تاکید کرده است.

موزه های تاریخ طبیعی این سازمان، محلی برای شناسایی و معرفی گونه های جانوری، گیاهی، زیست بوم و تنوع زیستی هر منطقه هستند و در عین حال این موزه ها محل مناسبی برای فعالیت های آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و تحقیقاتی در سطح استان ها به شمار می روند.

15 تا 21 مهر و همزمان با هفته ی ملی کودک، بیش از 30 نهاد دولتی و ده ها موسسه و سازمان مردم نهاد با برگزاری جلسه های برنامه ریزی، برنامه های کشوری سراسری را طراحی و اجرا می کنند که سازمان محیط زیست نیز به عنوان عضو این شورا، بازدید رایگان از موزه های منابع طبیعی و جشنواره ی کودک و محیط را در دستور کار خود دارد.

بر اساس نامه ی مهناز مظاهری، معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت از محیط زیست به اداره کل های این سازمان در استان ها، امسال جشنواره ی کودک و محیط زیست نیز در قالب های هنری و ادبی در سطح استان ها و با همکاری مستقیم مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می شود.

بر اساس تصمیم شورای برنامه ریزی هفته ی ملی کودک، روزهای این هفته با موضوعات هفت گانه نام گذاری شده که 19 مهرماه به عنوان روز کودک، محیط زیست و منابع طبیعی نام گرفته است. 

در این روز، تمامی سازمان ها و نهادهای مرتبط با کودکان، برنامه های خود را بر محور توجه به مسایل زیست محیطی طراحی و اجرا می کنند.

بر اساس ابلاغ معاون وزیر کشور به استانداری ها، امسال برنامه های این هفته ی ملی، با همکاری نهادهای استانی و تحت محوریت کانون پرورش فکری، همزمان با تهران در تمامی مراکز استانی و شهرستان ها برگزار خواهد شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی کانون پرورش فکری، هفته ی ملی کودک با شعار محوری دنیا با لبخند کودکان زیباست در هفت روز، به ترتیب چهارشنبه 15 مهر با موضوع کودک سلامت و ایمنی، پنج شنبه 16 مهر با موضوع کودک، هنر و میراث فرهنگی، جمعه 17 مهر با موضوع کودک، خانواده و رسانه، شنبه 18 مهر با موضوع کودک، کتاب و کتاب خوانی، یک شنبه 19 مهر با موضوع کودک، محیط زیست و منابع طبیعی، دوشنبه 20 مهر با موضوع کودکان دنیا، صلح و دوستی و سه شنبه 21 مهر با موضوع کودک، آموزش و تربیت اسلامی برگزار خواهد شد.

منبع :