موزه‌های تاریخ طبیعی کشور برای بچه‌های ایران رایگان می‌شود

بازدید تمامی کودکان و نوجوانان از موزه‌های تاریخ طبیعی استان‌های کشور به مناسبت هفته‌ی ملی کودک رایگان اعلام شد.

موزه‌های تاریخ طبیعی کشور برای بچه‌های ایران رایگان می‌شود

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا، در پی نشست های برنامه ریزی برای برپایی هفته ی ملی کودک، معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت از محیط زیست کشور در نامه ای به مدیران کل این نهاد در استان ها، بر فراهم آوردن امکان بازدید رایگان کودکان و دانش آموزان از موزه ی تاریخ طبیعی استان ها تاکید کرده است.

موزه های تاریخ طبیعی این سازمان، محلی برای شناسایی و معرفی گونه های جانوری، گیاهی، زیست بوم و تنوع زیستی هر منطقه هستند و در عین حال این موزه ها محل مناسبی برای فعالیت های آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و تحقیقاتی در سطح استان ها به شمار می روند.

15 تا 21 مهر و همزمان با هفته ی ملی کودک، بیش از 30 نهاد دولتی و ده ها موسسه و سازمان مردم نهاد با برگزاری جلسه های برنامه ریزی، برنامه های کشوری سراسری را طراحی و اجرا می کنند که سازمان محیط زیست نیز به عنوان عضو این شورا، بازدید رایگان از موزه های منابع طبیعی و جشنواره ی کودک و محیط را در دستور کار خود دارد.

بر اساس نامه ی مهناز مظاهری، معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت از محیط زیست به اداره کل های این سازمان در استان ها، امسال جشنواره ی کودک و محیط زیست نیز در قالب های هنری و ادبی در سطح استان ها و با همکاری مستقیم مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می شود.

بر اساس تصمیم شورای برنامه ریزی هفته ی ملی کودک، روزهای این هفته با موضوعات هفت گانه نام گذاری شده که 19 مهرماه به عنوان روز کودک، محیط زیست و منابع طبیعی نام گرفته است. 

در این روز، تمامی سازمان ها و نهادهای مرتبط با کودکان، برنامه های خود را بر محور توجه به مسایل زیست محیطی طراحی و اجرا می کنند.

بر اساس ابلاغ معاون وزیر کشور به استانداری ها، امسال برنامه های این هفته ی ملی، با همکاری نهادهای استانی و تحت محوریت کانون پرورش فکری، همزمان با تهران در تمامی مراکز استانی و شهرستان ها برگزار خواهد شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی کانون پرورش فکری، هفته ی ملی کودک با شعار محوری دنیا با لبخند کودکان زیباست در هفت روز، به ترتیب چهارشنبه 15 مهر با موضوع کودک سلامت و ایمنی، پنج شنبه 16 مهر با موضوع کودک، هنر و میراث فرهنگی، جمعه 17 مهر با موضوع کودک، خانواده و رسانه، شنبه 18 مهر با موضوع کودک، کتاب و کتاب خوانی، یک شنبه 19 مهر با موضوع کودک، محیط زیست و منابع طبیعی، دوشنبه 20 مهر با موضوع کودکان دنیا، صلح و دوستی و سه شنبه 21 مهر با موضوع کودک، آموزش و تربیت اسلامی برگزار خواهد شد.

منبع :