ده روش برای یادگیری بهتر

برای مطالعه به خودت پاداش بده: تو هم می‌توانی از این روش استفاده کنی و به خودت پاداش بدهی.

ده روش برای یادگیری بهتر

1- برای مطالعه به خودت پاداش بده: تو هم می‌توانی از این روش استفاده کنی و به خودت پاداش بدهی. این جایزه می‌تواند یک خوراکی یا تماس با یک دوست صمیمی یا دیدن قسمتی از فیلم و کارتون مورد علاقه‌ات باشد. اگر مطالعه با علاقه صورت بگیرد، بسیار سازنده و اثرگذار خواهد بود.

2. برای کارهایت برنامه‌ی مشخص داشته باش: در صورتی که برای هر یک از کارهایت وقت مشخصی در نظر بگیری، موفق‌تر خواهی بود؛ زیرا بدن انسان به این برنامه‌ها عادت می‌کند.

3. ساکت! دارم تمرکز می‌کنم: از گوش دادن به موسیقی هنگام مطالعه پرهیز کن تا تمرکزت از بین نرود و مجبور نشوی جمله‌ای را که با یک بار خواندن برایت قابل فهم است، دوباره و چندباره بخوانی.

4. انگیزه داشته باش: به این فکر کن که برای چه مطالعه می‌کنی؛ برای آن‌که در آینده در شغل مورد علاقه‌ات موفق باشی، نه به این خاطر که خانواده یا معلم، تو را مجبور به درس خواندن می‌کنند.

5. از فرصت‌هایت به‌خوبی استفاده کن: اجازه نده که زمان از دست برود. طوری برنامه‌ریزی کن که به کارهای دیگر هم برسی.

6. اگر نمی‌دانی، بپرس: اگر درباره‌ی چیزی شک داری، بی‌معطلی آن را بنویس و سر فرصت از معلمت بپرس؛ چون یک سؤال بی‌جواب ذهن تو را مشغول می‌کند و نمی‌توانی با تمرکز به درس خواندن ادامه دهی.

7. ساعت مناسبی از روز را به درس خواندن اختصاص بده: آخرین ساعات شب فرصت مناسبی برای درس خواندن نیست؛ زیرا بسیار خسته‌ای. این هم خوب نیست که درست بعد از بیدار شدن به سر میز مطالعه بروی. هم‌چنین هرگز بعد از غذا خوردن شروع به درس خواندن نکن؛ چون تمام خون بدنت برای گوارش غذا در شکم جمع شده است و خوابت می‌گیرد.

مثلاً اگر صبح زود از خواب بیدار شده‌ای و کمی ورزش کرده‌ای، می‌توانی صبح‌ها درس بخوانی. اصلاً خوب نیست که از روی تختخواب، به پشت میز مطالعه بروی. هم‌چنین اگر بعد از غذا خوردن خوابت می‌گیرد، یک خواب بیست تا سی دقیقه‌ای می‌تواند تو را سرحال کند.

8. به اندازه‌ی کافی بخواب: بر اساس آن‌چه در نکته‌ی 2 و 7 گفتم، همان ‌طور که کارهایت را با برنامه‌‌ی مشخصی پیش می‌بری، باید بهترین زمان را برای خوابیدن در نظر بگیری تا ذهنت فعال و سالم باشد. 6 تا 8 ساعت خواب برایت کافی است.

9. میزان مطالعه‌ات را بالا ببر: این‌که مطالعه، دانایی را افزایش می‌دهد حرف جدیدی نیست؛ اما عادت به مطالعه توانایی درک مسائل و تحلیل آن‌ها را بالا می‌برد. هر چند مجبور نیستی کتاب‌های خیلی سخت بخوانی.

10. پس از مدتی درس خواندن، به کارهای مورد علاقه‌ات بپرداز: سخت است که بخواهی مانند یک ماشین بدون وقفه درس بخوانی. بهتر است هر 45 الی 50 دقیقه یک‌بار به خود استراحت بدهی و به کاری که دوست داری بپردازی. نقاشی بکش. به یک موسیقی گوش بده یا با خمیر بازی، چیزی درست کن تا ذهنت آزاد شود.

تدریس ویژه مناطق زلزله زده - فصل پنجم -ژنتیک جمعیت از زیست شناسی چهارم تجربی
چهارم تجربی     دبیر : محمد عمارلو