بیست نکته برای بیست شدن

همیشه تکالیف خود را در یک دفترچه‌ی مخصوص یادداشت کنید یا طرح یادداشت همراه کتاب را اجرا کنید.

بیست نکته برای بیست شدن

1ـ همیشه تکالیف خود را در یک دفترچه‌ی مخصوص یادداشت کنید یا طرح یادداشت همراه کتاب را اجرا کنید.

2ـ محیط آرامی را انتخاب کنید و همیشه در یک مکان ثابت مطالعه کنید. محیط از نظر نور و گرما مناسب باشد.

3ـ زمان و مکان و مدت مطالعه در طول روز مشخص باشد. مدت‌زمانی را که برای مطالعه‌ی یک کتاب صرف می‌کنید، با مداد در بالای صفحه بنویسید.

4ـ از خم شدن روی کتاب و دفتر خودداری کنید.

5 ـ مطالعه و مرور را قبل از امتحان انجام دهید، نه شب امتحان.

6ـ مطالعه‌ی مداوم باعث خستگی می‌شود؛ پس اندکی هم استراحت لازم است.

7ـ درس هر روز را همان روز بخوانید و تکالیف و تمرین‌های آن را همان روز بنویسید و جواب دهید (رمز اصلی موفقیت در درس و مدرسه).

8ـ رمز شاگرد اول شدن علاوه بر انجام نکته‌ی بالا این است که باید همیشه یک درس از معلم جلوتر باشید.

9ـ زیر مطالب مهم، هنگام مطالعه خط بکشید یا علامت پرانتز بگذارید یا مطالب مهم را در برگه یا دفتری یادداشت کنید.

10ـ در طول امتحانات به اندازه‌ی کافی استراحت کنید. غذای مناسب بخورید و از شب‌بیداری بپرهیزید.

11ـ در هر درسی آن‌چه را خوب یاد گرفته‌اید به دیگران یاد بدهید تا هم پی به اشکال‌های خود ببرید و هم آن مطلب را خوب یاد بگیرید. فراموش نکنید که پرسیدن عیب نیست، ندانستن عیب است.

12ـ ورقه‌های امتحانی خود را دور نریزید و شب‌های امتحان آن‌ها را مرور کرده و اشتباه‌های خود را اصلاح کنید و خوب یاد بگیرید.

13ـ توجه به محتوای کتاب و مطالب دفتر و نوشته‌های جانبی در آمادگی برای امتحان مؤثر است.

14ـ در جلسه‌ی امتحان، پس از دریافت برگه، ابتدا نگاهی کلی به همه‌ی سؤال‌ها بیندازید و بعد شروع به پاسخ دادن کنید و از همه مهم‌تر این‌که اول سؤال‌هایی را پاسخ دهید که جواب آن‌ها را می‌دانید و راحت‌تر است.

15ـ اعتمادبه‌نفس و آرامش نقش مهمی در موفقیت دارد.

16ـ اگر بخواهید بهترین مطالب را از کتاب به دست بیاورید، لازم است یک ربع ساعت را در خواندن و سه ربع ساعت را در درک کردن و سه ربع دیگر را به فکر کردن در مورد آن‌چه خوانده شده است، صرف کنید.

17ـ قبل از مطالعه وضو بگیرید. نیت کنید که می‌خواهید درس بخوانید و درس را با نام و یاد خدا شروع کنید.

18- برای یادگیری فرمول‌ها و نکات مهم می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. مثلاً ابتدا آن فرمول یا نکته‌ی مهم یا عبارتی را که می‌خواهید از بر کنید، در برگه‌ای بنویسید. به مدت یک تا دو دقیقه به آن خوب نگاه کنید. سپس چشم‌های خود را بسته و با دست‌های خالی (بدون خودکار و مداد) چهار مرتبه از آن روی هوا بنویسید. با این روش، همه‌ی مطالب به طور مستقیم وارد حافظه‌ی بلندمدت شما شده و خیلی دیر فراموش می‌کنید. در روز‌های بعد اگر آن مطالب به یاد شما آمد آن‌ها را همان طور که گفته شد، تمرین و تکرار کنید تا برای همیشه ثبت شود و هرگز فراموش نکنید.

19- برنامه‌ی درسی شبکه‌ی آموزشی تلویزیون را پیدا کرده و بررسی کنید و ببینید که درس‌های مورد نظر شما را در چه روزها و ساعت‌هایی پخش می‌کند. آن را خوب نگاه کنید. بدون شک مفید خواهد بود.

20ـ آخرین و مهم‌ترین نکته در یادگیری علم و دانش این است که خدا را هرگز فراموش نکنید و هر کاری را که می‌خواهید آغاز کنید با نام و یاد خدا باشد. خداوند شما را در ادامه‌ی راه یادگیری یاری می‌کند.