ناسا به دنبال ایده‌های دانشجویی برای فرودآوردن کاوشگر روی مریخ

آژانس فضایی آمریکا به دنبال استفاده از ایده‌های نوآورانه دانشجویان با هدف ارائه فناوری‌های نوینی است که بتوانند به فرودآوردن ایمن و سریع فضاپیماهای سرنشین‌دار سنگین بر روی سطح مریخ کمک کنند.

ناسا به دنبال ایده‌های دانشجویی برای فرودآوردن کاوشگر روی مریخ

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، فناوری «سپرهای حرارتی قابل‌تورم یا کاهند سرعت آیرودینامیکی قابل‌تورم فراصوت» (HIAD) گروه جدیدی از پوسته‌های هوایی قابل‌آرایش و سبک‌وزن است که بیش از 22 تن را به سطح مریخ تحویل می‌دهد.

کاوشگر کنجکاوی مریخ با وزن یک تن سنگین‌ترین محموله‌ای است که تاکنون بر روی سیاره سرخ فرود آمده است.

ناسا هم‌اکنون در حال تولید و آزمایش پرواز HIADs است. این فضاپیمای سرنشین‌دار که بر روی مریخ فرود خواهد آمد، بین 15 تا 30 تن وزن خواهد داشت.

کاهش‌دادن سرعت سامانه نقلیه‌ای که خود در حال حمل محموله‌ سنگین‌تر است، از میان جو مریخ و فرودآوردن ایمن آن بر روی سطح این سیاره چالش مهمی به شمار می‌آید.

ناسا به دنبال حل این چالش با استفاده از تولید پوسته‌های هوایی عظیمی است که بتوانند کشش آیرودینامیکی کاملی را برای کاهش سرعت سامانه و تحویل‌دادن محموله‌های بزرگ‌تر ارائه دهند.

فناوری HIAD ایده مهمی است زیرا این نوع پوسته‌ هوایی می‌تواند محموله‌ها را نیز بلند کند و این موضوع به آژانس فضایی امکان انجام انواع مختلف ماموریت‌ها را می‌دهد.

برای انجام این کار، ناسا از دانشجویان کالج‌ها و دانشگاه‌ها دعوت کرده بخشی از «رقابت ایده موفقیت، نوآورانه و تغییردهنده بازی» (BIG) باشند.

در این جا از تیم‌های سه تا پنج نفره متشکل از دانشجویان علاقه‌مند خواسته می‌شود مفاهیم خود را تا 15 نوامبر (24 آبان) تسلیم ناسا کنند.

این مفاهیم می‌توانند از رویکردهای جدید مانند شکل‌دادن شکل و تحریک پنوماتیک برای تغییردادن پویای ساختار قابل‌تورم HIAD استفاده کنند.

تیم‌های برگزیده با ارائه مقالات فناورانه کامل در بهار سال 2016 بر روی مفهوم ارائه‌شده خود به این رقابت ادامه می‌دهند. هر تیم فینالیست 6000 دلار جایزه دریافت خواهد کرد.

منبع :