بیش از 120 هزار دانش آموز در مدارس استثنایی تحصیل می‌کنند

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: بیش از 120 هزار دانش آموز با شرایط ویژه در مدارس استثنایی و عادی تحصیل می‌کنند.

بیش از 120 هزار دانش آموز در مدارس استثنایی تحصیل می‌کنند

به گزارش روز شنبه خبرنگار حوزه آموزش ایرنا ، مجید قدمی بیان اینکه از این تعداد 72 هزار نفر خاص و بقیه نیز در قالب طرح آموزش فراگیرند، اظهارداشت: در سال تحصیلی جدید برنامه های مطلوبی در حوزه آموزش و پرورش استثنایی مدنظر است و تلاش داریم تا بتوان با یک برنامه جامع و فراگیر زمینه تحصیل دانش آموزان با شرایط خاص را در مدارس عادی و استثنایی فراهم کنیم.

وی به تدوین کتاب های درسی در تمامی گروه های تحصیلی اشاره کرد و افزود: با برنامه ریزی انجام شده امسال مشکل کتاب برای دانش آموزان استثنایی نخواهیم داشت.

قدمی گفت: سعی شده تا دانش آموزان نابینا و ناشنوا به همراه دانش آموزانی که دارای مشکل حرکتی هستند در مدارس عادی و در قالب سیستم فراگیر تحت پوشش قرار داده شوند و دانش آموزان با شرایط ویژه را به امر تحصیل و تهذیب سوق دهیم.

قدمی تصریح کرد: عده ای از دانش آموزان خودآموز تحصیل می کنند که در همه استان ها سعی شده تا برای این دانش آموزان پروژه های آموزشی و لوح های مورد نظر را تهیه کنیم تا افراد کم بینا بتوانند از آموزش های منظم و مستمر بهره مند شوند.

وی افزود: در بخش ارایه خدمات به دانش آموزان در استان های محروم تلاش کردیم تا با تامین اعتبار مورد نیاز تجهیزات و امکانات اساسی آنها را فراهم کنیم به طوری دانش آموزان با شرایط ویژه به راحتی تحصیل کرده و امکان ادامه تحصیل برای آنها فراهم شود.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی اظهارکرد: با هماهنگی مراکز درمانی و حمایتی که بیمه ها انجام می دهند تلاش شده وسایل و امکانات توانبخشی را در اختیار دانش آموزان قرار دهیم تا آنها به راحتی بتوانند با استفاده از این امکانات ادامه تحصیل دهند.

قدمی، برنامه جدید سازمان آموزش و پرورش استثنایی را شناسایی دانش آموزان با مصرف مستمر دارو اعلام کرد و گفت: در همه استان ها به شناسایی تعداد این دانش آموزان که به صورت مستمر دارو مصرف می کنند اقدام کرده تا حمایت واقعی از این دانش آموزان در تامین داروها و استفاده به موقع آن انجام شود.

وی تصریح کرد: دانش آموزان ناشنوایی که به کاشت حلزون نیاز دارند قرار است در مدارس استثنایی و ویژه شناسایی شده و نسبت به کاشت حلزون آنها هماهنگی ها انجام شود.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش، قدمی از رایگان بودن سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان مدارس استثنایی و شرایط ویژه در کشور خبر داد.

وی یادآور شد: یکی از این استان ها که سعی شده تمام هزینه های ایاب و ذهاب دانش آموزان را تامین کنیم ، استان اردبیل است که تصمیم گرفتیم در این زمینه گام های اساسی و مثبتی را برداریم.

معاون وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: در هر سه حوزه توانبخشی، رفاهی و آموزشی سعی بر این است تا با افزایش 80 درصدی اعتبارات با عنایت دولت به ویژه در مناطق محروم ، خدمات مطلوبی را انجام دهیم.

منبع :