سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 3 مهر 94

صحبت‌های کاظم قلم چی را در ادامه بخوانید...

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 3 مهر 94

در ابتدای جلسه، مقاله های کاظم قلم چی در مورد "آزمون های گواه (شاهد)"و مقاله ی "علی سیفی رتبه ی 56 ریاضی کنکور 94: چگونه فیزیک را 100 درصد زدم!" و مقاله ی "آزمون های تابستان استاندارد بود؟" توسط دانش آموزان روی سن خوانده شد .

 بخشی از صحبت های کاظم قلم چی در این جلسه را در زیر بخوانید:

مهمترین کاری که اولیا می توانند برای دانش آموزان انجام دهند گفتگو است و اگر اولیا در این جلسات شرکت کنند و یا مطالب آن را از روی سایت کانون دنبال کنند، موضوعات گفتگو را پیدا می کنند. در آزمون ها غیبت نکنید و اگر در آزمون ها غیبت کنید آزمون برنامه ای به یک آزمون آزمایشی تبدیل می شود. آزمون های کانون سه ویژگی دارند، برنامه ای و آموزشی و سنجشی ولی  ترتیب اهمیت ویژگی های آن ها این است: اول برنامه ای بودن بعد آموزشی بودن و در نهایت سنجشی بودن آزمون ها.

باید منابع خود را درست انتخاب کنید از جمله کتاب های پرتکرار، کتاب های آبی و به عنوان منبع تکمیلی کتاب نسبتا دشوار، دشوار، دشوارتر را کار کنید.

فقط با سوال استاندارد و تست استاندارد تمرین کنید.

آزمون های گواه (شاهد) کار جدید امسال هستند.

مقاله ی"آزمون های تابستان استاندارد بود؟" نگاهی به گذشته است و در انتهای تابستان نگاهی به گذشته داریم و سپس نگاهی به آینده. و اما این مقاله:

بعد از کنکور براساس بازه ترازی و میزان پاسخگویی دانش آموزان اعداد مصوب کنکور استخراج می شود و مبنای رنگ ها به این صورت است: سفید یعنی منطبق بر استاندارد کنکور، رنگ زرد برای یک واحد دشوارتر از کنکور، برای یک واحد ساده تر رنگ سبز، و دو واحد ساده تر شدن رنگ آبی. در مقایسه با میانگین کنکورهای سراسری سه سال اخیر، درس حسابان 55 درصد انطباق داشته است. از طرفی نظر دانش آموزان نیز از سطح دشواری آزمون نیز ضمیمه ی این مقاله که در سایت نیز وجود دارد شده است.

در سوالات آزمون، اولین معیار این است که سوال غلط نداشته باشد دومین معیار این است که سوالات مناسب برای بازه‌های ترازی مختلف باشد. بازه های ترازی براساس استانداردهای بین المللی انتخاب شده است. زیر 4000، خیلی پایین و 4000 تا 4750 پایین، 4750 تا 5500 میانه و 5500 تا 6250 میانه و 6250 تا 7000 خیلی بالا و بالای 7000 هم خیلی بالا. افراد بالای 7000 نابغه هستند که این افراد در کل دنیا 3 درصد هستند. برای افزایش سطح علمی کشور، باید سطح دانش آموزان از سطوح پایین تر کاهش و تعداد دانش آموزان با ترازهای بالاتر یک کشور افزایش یابد.

از شما می خواهیم پس از هر آزمون در مراجعه به سایت، سطح دشواری آزمون را دنبال کنید.

در آزمون‌های تابستان، زیست شناسی، 50 درصد انطباق و درس ریاضی 3 چهارم تجربی 85 درصد انطباق داشته است. درس ادبیات اختصاصی چهارم انسانی، 30 درصد با کنکور منطبق بوده است و عربی اختصاصی چهارم انسانی، 38 درصد با کنکور منطبق بوده است.

اعداد مصوب آزمون ها روی جلد دفترچه های آزمون هستند و شما می توانید خودتان را با آن ها هماهنگ کنید. سوال های آزمون سخت یا آسان نیست بلکه برای هر بازه ی ترازی مختلف، دانش آموزان استنباط های متفاوتی دارند. متعادل بودن متناسب با سطح کنکور است و معیار هم متوسط سطح دشواری کنکورهای سه سال اخیر است. شما باید آمادگی این را داشته باشید که اگر در کنکور درسی ساده تر یا سخت تر بود بتوانید خودتان را مدیریت کنید و کنکور خوبی بدهید.

اگر ما به شما توصیه می کنیم منابع استاندارد استفاده کنید این است که شما این حسن را دارید که آزمون کنکور شما از کتاب درسی است و منبع مشخص است و سوالات استاندارد کنکورهای سال های اخیر نیز در دسترس شماست. در چند تا از ده تا مبنای قرارداد را 10 گذاشتیم تا برای شما ملموس تر و ساده تر باشد چراکه تعداد انگشتان، 10 عدد است. با توجه به مصوب های روی جلد دفترچه های آزمون، شما می دانید که با توجه به هر بازه ی ترازی که در آن هستید به چند سوال از ده تا باید پاسخ دهید. در ضمن بعد از آزمون نیز باید بدانید آیا وضعیت شما بهتر شده است یا آزمون ساده بوده است و این ارزیابی ها باید از سر جلسه آزمون آغاز شود و فهمیدن این موضوع یک مهارت فراشناختی است. در ضمن نمره ی تراز فقط به شما بستگی ندارد بلکه به دانش دیگران نیز بستگی دارد. در آزمون های مهر تعداد زیادی به آزمون ها می پیوندند و تراز کسانی که از تابستان در آزمون ها شرکت می کردند بهتر می شود چون در تابستان بیشتر سخت کوش ها و افراد جدی شرکت داشتند. در آزمون های جامع نیز افراد متوسط در آزمون ها غالبا غایب می شوند و تراز دانش آموزان کاهش می یابد.

ولی چند تا از ده تا فقط به خود شما بستگی دارد. در نتیجه توصیه می کنیم در هدف گذاری کوتاه مدت، روی چند تا از ده تا هدف گذاری کنید. آن چه را نتوان اندازه گرفت نمی توان مدیریت کرد و با چند تا از ده تا معیار کمّی در دست داریم و می توانیم آن را اندازه گیری کنیم. هدف گذاری نیز باید به این صورت باشد که لزوما از دانش آموزان نخواهیم همیشه رشد کنند و افزایش تراز داشته باشند بلکه گاه حتی تثبیت جایگاه فعلی نیز خود کاری عظیم است. در هدف گذاری میان مدت روی معدل و تراز هدف گذاری کنید. اکثریت قاطع کسانی که رتبه های زیر 10 کسب کرده اند کسانی هستند که به رتبه فکر نکرده اند. جلسه ی آزمون بهترین زمان برای یادگیری است و بیشترین بازده را برای یادگیری دارد. آن‌چه ما توصیه می‌کنیم این است: ابتدا هدف گذاری و دوم تعیین راهکارها و در قدم آخر این هدف گذاری و راهکارها را به اولیای خودتان بگویید و گفتگو کنید و آن را اجرا و نهایی کنید.

و کسانی که در آزمون ها تقلب می کنند مانند این است که در آزمایشگاه یک معیار اشتباه از خودشان به دکتر ارائه دهند و در نتیجه دکتر قادر به تشخیص صحیح و کمک به آن‌ها نخواهد بود.

و اما کتاب نسبتا دشوار، دشوار، دشوارتر و مقاله ی علی سیفی رتبه‌ی 56 کنکور 94 که فیزیک را 100 درصد زده‌است.

علی سیفی در این مقاله بیان کرده است که المپیادی بوده و تصمیم گرفته فقط سوالات دشوارتر این کتاب را کار کند. او با حل سوالات دشوارتر این کتاب، دغدغه ی ذهنی خودش را رفع کرده و با خود گفته است:"تو توانستی دشوارترین سوالاتی را که در این مباحث بوده است را حل کنی پس کنکور را هم می توانی به خوبی سپری کنی." او با حل این سوالات اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده است.

این کتاب سه سطحی است به همین دلیل برای ترازهای بالای 5000 مناسب است. سطح های نسبتا دشوار، دشوار، دشوارتر. این کتاب فقط برای افراد نابغه نیست. این کتاب پلی است که دانش‌آموزان را از ترازهای پایین به بالا وصل می کند.

سارا همتی رتبه‌ی 1 کشوری تجربی کنکور 94 در مقاله‌ی "چگونه زیست را 89.4 درصد زدم." می گوید اول تست می زده بعد درس می خوانده فایزه قائم‌دوست رتبه‌ی 3 کشوری تجربی 94 در مقاله‌ی "چگونه شیمی را 100 درصد زدم" برعکس و علی سیفی نیز در مقاله ی "علی سیفی رتبه ی 56 ریاضی کنکور 94: چگونه فیزیک را 100 درصد زدم!"روش خودش را بیان کرده است. اما روش شما کدام است؟ گرایش من این است که اول تست بزنید و از خودتان امتحان بگیرید بعد درس بخوانید. امتحان دادن بهترین راه یادگیری است. زمان یادگیری خود زمانی برای یادگیری است. بازیابی بر بازخوانی برتری دارد. هر زمانی که سخت یاد بگیرید خوب یاد می گیرید و بازده بیشتری دارد. بعد از تدریس کلاس سعی کنید مطالب را به خاطر بیاورید و بنویسید.

خطاب به اولیا می گویم که به صحبت های فرزندتان گوش کنید و شنونده ی خوبی باشید و حتی از این روش نیز به آن ها کمک کنید.

نکاتی که افراد تا اینجای جلسه از مطالب برداشت کرده اند:

سطح بندی آزمون ها برای هر بازه ی ترازی خیلی توجه من را به عنوان یک مادر که خودم هم دانشجو هستم، جلب کرد.

استاندارد بودن آزمون ها در تابستان را به دبیران مدارس سرای دانش اطلاع رسانی خواهم کرد.

تاکید بر گفتگو اولیا با دانش آموزان، استفاده از منابع استاندارد و این‌که کنکور چیزی غیر از کتاب درسی نیست و اشاره به این نکته که کتاب های نسبتا دشوار، دشوار، دشوارتر را همه می توانند استفاده کنند.

آزمون های گواه (شاهد)

امسال در برنامه ی راهبردی آزمون های کانون، بخش مهم و جدیدی با عنوان آزمون گواه یا آزمون شاهد اضافه کرده ایم .

در هر آزمون در دو درس آزمون گواه یا شاهد وجود خواهد داشت .

آزمون های گواه ( شاهد) همگی ده سوالی هستند و به عنوان یک بسته ی جدا و مکمل در کنار بسته ی طراحی شده ارائه می شوند . بسته ی سوال های طراحی شده ممکن است ده سوالی ، بیست سوالی یا سی سوالی باشند. با آزمون گواه ( شاهد) شما دو نمره ی جداگانه ( دو درصد جداگانه ) و دو نمره ی تراز جداگانه خواهید گرفت یکی از سوال های طراحی شده ویکی از سوال های آزمون گواه (شاهد)

سوال های آزمون های گواه دو ویژگی مهم دارند : اول این که سوال ها استاندارد هستند و دوم این که شما از قبل می توانید آن ها را مطالعه کنید زیرا مرجع سوال ها رامی شناسید .

این سوال ها یا سوال های کنکورهای سراسری سال های گذشته هستند یا سوال های آزمون های گذشته ی کانون در سال های قبل . مرجع سوال ها ی شاهد ( گواه) کتاب های آبی کانون هستند .بنابراین شما می توانید قبل از آزمون یک صد تا دویست سوال را تمرین کنید ومطمئن باشید که از میان آن ها ده سوال عینا و بدون تغییربه عنوان آزمون گواه در کنار سوال های طراحی شده ارائه خواهد شد.

در مقطع چهارم ریاضی: دو منطق برای انتخاب دو درس برای آزمون های گواه (شاهد) در این مقطع بوده است: بار بودجه بندی کنکور در آن مبحث بالا باشد و دوم این که در یک ترم یک دور آن درس پوشش داده شود. در آزمون اول فیزیک (حرکت شناسی) برای آزمون شاهد در نظر گرفته شده است. در آزمون دوم زوج درس فیزیک و همین‌طور درس ریاضی پایه را انتخاب کرده ایم. در این آزمون 2 تا 10 تا سوال آزمون گواه (شاهد ) دارید. بخش هایی که در آن ها آزمون گواه (شاهد) داریم در برنامه راهبردی آبی رنگ شده اند.

در مقطع چهارم تجربی، احتمال و مفهوم سرعت مباحثی هستند که در آزمون های گواه (شاهد) انتخاب شده اند. در آزمون دوم، آمار و مدل سازی و حرکت شناسی فیزیک برای آزمون گواه (شاهد) انتخاب شده اند.

در مقطع چهارم انسانی، دانش آموزان 7 درس پیش دارند که پاسخ به آن ها اجباری است. این دانش آموزان هم چنین 16 درس پایه دارند که به دو دسته ی پایه مستقل و زوج درس تقسیم کرده ایم. مستقل‌ها اجباری هستند ولی دانش‌آموزان از بین زوج درس ها، یکی را انتخاب می کنند و هر نیمسال یکی را کار می کنند. در رشته ی انسانی یک درس را برای آزمون گواه (شاهد) انتخاب کرده ایم. بودجه بندی سه سال اخیر هر درس مشخص شده است و براساس آن متوجه شده ایم که کدام مباحث مهم تر هستند مثلا روانشناسی که سال 94 در کنکور 7 سوال داشته است و مباحثی انتخاب شده اند که بودجه بندی بالایی دارند.

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 3 مهر 94

دختران حاضر در جلسه نفرات برتر تهران- 3 مهر 94

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 3 مهر 94

پدرهای دختران حاضر در جلسه نفرات برتر تهران- 3 مهر 94

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 3 مهر 94

مادرهای دختران حاضر در جلسه نفرات برتر تهران- 3 مهر 94 

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 3 مهر 94

پسران حاضر در جلسه نفرات برتر تهران- 3 مهر 94 

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 3 مهر 94

پدرهای پسران حاضر در جلسه نفرات برتر تهران- 3 مهر 94 

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 3 مهر 94

مادرهای پسران حاضر در جلسه نفرات برتر تهران- 3 مهر 94 


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 3 مهر 94 - قست اول
سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 3 مهر 94 - قست دوم
سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 3 مهر 94 - قست سوم
سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 3 مهر 94 - قست چهارم