آزمایش ژنتیکی بی سابقه در فضا

آژانس فضانوردی آمریکا آزمایش ژنتیکی مهمی را در فضا انجام می‌دهد که تحقق بسیاری از پروژه‌های کلان فضایی آینده بستگی به نتایج آن دارد.

آزمایش ژنتیکی بی سابقه  در فضا

به گزارش خبرگزاری مهر، مهمترین موضوعی که به چالشی بزرگ در راه تحقق ایده سفرهای طولانی مدت فضایی تبدیل شده، لطمات جدی احتمالی است که تصور می شود از جانب پرتوهای کیهانی به سلامت فضانوردان وارد می شود.

همین موضوع دستمایه تحقیقاتی گروهی از دانشمندان ناسا شده تا با یاری گرفتن از دو تن از فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی، تأثیر حضور طولانی مدت در فضا بر فیزیولوژی انسانی را مورد بررسی دقیق قرار دهند.

دو تن از این فضانوردان یعنی اسکات کلی و میخائیل کورنینکو حدود یک سال است که در این ایستگاه فضایی زندگی می کنند. در واقع آنها بخش اصلی پروژه ای تحقیقاتی هستند که نتیجه آن تأثیر بسزایی بر تصمیم گیری های کلان آینده سفرهای طولانی مدت فضایی خواهد داشت.

دانشمندان ناسا در این پروژه یک ساله تغییرات احتمالی ساختار ژنتیکی این دو فضانورد را مورد مطالعه جدی قرار می دهند.

این دو فضانورد، نخستین افرادی هستند که برای چنین مدت طولانی در فضا به سر می برند.

یکی از این دو فضانورد یعنی اسکات کلی برادر دوقلویی دارد که او نیز پیش تر از فضانوردان ناسا بوده و حالا بخشی از پروژه تحقیقاتی اخیر این آژانس فضانوردی محسوب می شود.

دانشمندان ناسا ضمن نمونه برداری ژنتیکی از این دو برادر در تلاش هستند تا پاسخی روشن به پرسشی مهم ارایه کنند: آیا سفرهای طولانی مدت فضایی تهدیدی برای سلامت فضانوردان به شمار می آید؟

منبع :