ثبت رکوردی تاریخی در شکار دنباله دارها

فضاپیمای کاوشگر ناسا با شناسایی سه هزارمین دنباله دار، رکوردی تازه در تاریخ اکتشافات فضایی برجای گذاشت.

ثبت رکوردی تاریخی در شکار دنباله دارها

اوشگر SOHO ناسا که با همکاری آژانس فضانوردی اروپا (اسا) طراحی و ساخته شده در سال 1995 و با هدف مطالعه دقیق خورشید به فضا پرتاب شد و حالا که 20 سال از آغاز این مأموریت فضایی می گذرد موفق به کشف سه هزارمین دنباله دار شده است.

شناسایی و تأیید این دنباله دار توسط دانشمندی در تایلند صورت گرفته است. «ووراچات بونلود» از دانشمندان علوم فضایی مستقل محسوب می شود که در پروژه شناسایی این دنباله دار نقش اساسی را ایفا کرده است.

ناسا اعلام کرده که این دانشمند تایلندی یکی از انبوه دانشمندانی است که در سراسر جهان از داده ها و مشاهدات به دست آمده توسط کاوشگر SOHO برای کشف دنباله دارها استفاده می کنند. در واقع این افراد شکارچیان دنباله دار محسوب می شوند.

مأموریت اصلی کاوشگر SOHO شامل مطالعه جریانی از ذرات برآمده از خورشید است که به آن «توفان خورشیدی» گفته می شود.

همچنین ردیابی دقیق انفجارات عظیم پلاسمای بسیار داغ در این ستاره سوزان از دیگر وظایف تعریف شده برای این کاوشگر قدیمی است.

دانشمندان ناسا به دستاوردهای این کاوشگر به عنوان ابزاری سودمند و مهم برای کشف دورانهای نخست پیدایش منظومه شمسی نگاه می کنند.

با این حال تمرکز این کاوشگر بر روی خورشید موجب شده تا شناسایی دنباله دارها به یکی از دستاوردهای جانبی اما تاریخ ساز آن تبدیل شود.

منبع :