چگونه بفهمیم چاق هستیم یا لاغر؟

با راهکارهایی بسیار ساده می‌توان فهمید که به اضافه وزنی مبتلا هستیم.

چگونه بفهمیم چاق هستیم یا لاغر؟

به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ یک فرد لاغر اندام می تواند مقداری چربی بدنی در زیر پوست خود داشته باشد.

به همین ترتیب یک ورزشکار عضلانی با درصد چربی بدن پایین ممکن است وزنی بیشتر از نمودار وزن-قد سنتی داشته باشد.

در اینجا به برخی راهکارهایی اشاره می گردد که به شما نشان می‌دهد که چگونه چربی شکمی خود را اندازه بگیرید. اندازه گیری ریاضی که وزن را متناسب با قد شما تنظیم می‌کند، بیان گر این است که شما دسته افراد چون چاق، لاغر و اضافه وزن قرار دارید بر اساس مطالعات 2012 مجله بین‌المللی چاقی، 29 درصد افرادی که وزن نرمالی دارند، درصدی چربی بدنی در محدوده‌های چاق خود خواهند داشت.

پس این چنین افراد لاغر ممکن است چربی بدنی زیادی را با خود حمل کنند.

موضوع دیگر این است که اگر شما دارای عضله و تناسب اندام هستید به طور طبیعی وزنی بیشتر از بافت ماهیچه خواهید داشت، که این مسئله شما را در دسته افراد با اضافه وزن قرار می‌دهد. در این چنین شرایطی می‌توانیدBMI خود را با ماشین حساب به طور دقیق محاسبه کنید.

راهی دیگر برای اندازه گیری چربی شکمی اندازه گیری سایز دورکمر است که اندازه ایده‌آل برای زنان کمتر از 35 اینچ و برای مردان کمتر از 40 اینچ است.

با توجه به بیانیه‌ای از طرف سازمان انجمن دیابت آمریکا، این نشانگر اضافه وزنی است که باعث می‌شود افراد در معرض خطر بیماری‌های قلبی، دیابت و سکته مغزی قرار بگیرند.

این مشکلات زنگ خطری برای افرادی است که اضافه وزن دارند اما چاق نیستند. لذا برای این کار کافی است دور کمر خود را نه به صورت خیلی محکم، به طور نرم اندازه‌گیری کنید.

یکی از روش های سرگرم کننده اندازه گیری چربی بدن این است که دور کمر را نسبت به قد خود اندازه بگیرید، به طوری که اگر دور کمر شما کمتر از نیمی از قد شما باشد، در سلامتی کامل به سر خواهید برد.

مطالعه 2014 بریتانیا در مجله BMC پزشکی نشان می‌دهد که نسبت دور کمر به قد بسیار دقیق تر از BMI خواهد بود. 

محققان بر این باورند که این روش بسیار راحت و ارزان قیمت بوده و در هر گروه سنی قابل استفاده است.

منبع :