حل مسائل با ضمانت

«در زمان مطالعه‌ی یکی از درس‌های اختصاصی هستید و مسئله‌ای که در این بخش از مطالعه با آن مواجه شده‌اید خیال حل شدن ندارد.

حل مسائل با ضمانت

«در زمان مطالعه‌ی یکی از درس‌های اختصاصی هستید و مسئله‌ای که در این بخش از مطالعه با آن مواجه شده‌اید خیال حل شدن ندارد. مطالعه‌ی چندباره‌ی جزوه و کتاب و عددگذاری‌های پی در پی در فرمول مسئله هم جوابگو نیست. همین مسئله در کلاس درسی به‌سادگی حل شده بود...»

ریشه‌ی حل این چالش را باید در زمان اولین یادگیری مستقل شناسایی کرد؛ یعنی همان زمانی که برای اولین بار با این مسئله‌ روبه‌رو شده بودید. در زمان تدریس مطالب درسی، یادگیری در بیش‌ترین مقدار خود قرار دارد. با توجه به پیوستگی مطالب، از ارائه‌ی تعریف‌های اولیه تا حل مثال‌های ساده‌تر و بعد رسیدن به مسئله‌های دشوارتر مانند مسئله‌ی فوق، ذهن شما در بهترین شرایط تسلط بر مطالب قرار دارد.

در این مرحله  از یادگیری، پیوستگی ارائه‌ی مطالب به این باور نادرست می‌انجامد که راهکار حل سؤال به‌خوبی فرا گرفته شده و دیگر نیازی به پرداختن به جزئیات حل مسئله نیست. نتیجه‌ی عملی این القای نادرست در همان زمان از مطالعه اتفاق می‌افتد که مسائل حل‌شده در کلاس درسی، در منزل کاملاً حل‌نشدنی به نظر می‌رسند.

کلید زیرکانه‌ی غلبه بر این چالش، نوشتن جزئیات حل مسئله است. این یادداشت‌برداری مختص شماست و در جهت تکمیل یادگیری شخصی‌تان صورت می‌گیرد. در زمان حل مسائل توسط دبیر، اصلی‌ترین مراحلی را که در حل مسائل انجام می‌شود یادداشت کنید. سطح اهمیت این مراحل را نیز خود شما تعیین می‌کنید. یادداشت‌برداری از روند حل مسئله به پراهمیت‌ترین مراحل آن از نظر شما اختصاص دارد.

تغییر علامت‌های محاسباتی، برایندگیری از چند فرمول، ساده‌سازی‌ها، به توان رسانی‌ها و جذر گرفتن‌ها، جاگذاری‌های غیر معمول اعداد در فرمول‌ها و چندین تکنیک حل مسئله‌ی دیگر که بسیار در زمان پاسخ‌گویی به سؤالات رایج هستند، همه و همه در زمان حل مسئله به‌خوبی فراگرفته می‌شوند؛ اما این ریزه‌کاری‌های محاسباتی، گاهی در مراحل بعدی مطالعه برای‌تان آشکار نیست.

نوشتن جزئیات حل مسئله، آن هم به صورت اختصاری و سریع، همان راه‌حل مفیدی است که مسائل شما را همیشه حل‌شدنی باقی می‌گذارد. چیزی شبیه ساختن یک گارانتی مادام‌العمر برای دستگاه حل مسئله!