نوآموزان کم شنوا در مدارس عادی تحصیل می‌کنند

رییس آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران گفت: برای نخستین بار در شهر تهران طرح (AVT)، روش شنوایی - کلامی با هدف توانمندسازی نوآموزان کم شنوا برای تحصیل در مدارس عادی اجرا می‌شود.

نوآموزان کم شنوا در مدارس عادی تحصیل می‌کنند

وجیه الله پرویزی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: روش شنوایی - کلامی یا (AVT) پیامدهای پیشرفت های اخیر در دانش، مهارت و فناوری است که با استفاده از سمعک های هوشمند و پیشرفته امروزی و پروتزهای کاشت حلزون، بیشتر کودکان کم شنوا می توانند از طریق گوش دادن به گفتار دست پیدا کنند.

وی هدف از اجرای روش شنوایی - کلامی را کمک به کودکان کم شنوا، در استفاده از توانایی گوش دادن و شنیدن برای برقراری ارتباط گفتاری دانست و گفت: در این روش، اشاره و لب خوانی حذف شده و شنیدن و گفتار تقویت می شود.

پرویزی افزود: روش شنوایی - کلامی، روشی است که به نوآموزان کم شنوا کمک می کند تا از باقی مانده شنوایی استفاده صحیح و بهینه داشته باشند و بعد از دوره پیش دبستانی بتوانند به راحتی در مدارس عادی تحصیل کنند.

رییس آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران با بیان اهمیت تشخیص زودهنگام دارای اختلال شنوایی؛ ناشنوایی و کم شنوایی اظهار کرد: روش شنوایی - کلامی در سه رده سنی 6-4،4-2 و زیر دو سال اجرا می شود تا نوآموزان قبل از رسیدن به سن آموزش رسمی، آمادگی برای ارتباط موثر در جامعه را فرا گیرند.

پرویزی گفت: در پایگاه های اجرای روش شنوایی - کلامی، یک تیم متخصص متشکل از شنوایی سنج، گفتاردرمان، مشاور و مربی و نیروهای مرتبط حضور خواهند داشت و اولیا می توانند برای ثبت نام در این مراکز تا نیمه اول مهرماه سال جاری به بخش کارشناسی ناشنوایان و اجرای طرح (AVT) اداره آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران واقع در فلکه دوم صادقیه، خیابان آیت الله کاشانی، خیابان سلیمی جهرمی مراجعه کنند.

رییس آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران بیان کرد: ارایه خدمات آموزشی و توانبخشی در این مراکز رایگان است.

منبع :