چند نکته برای موفقیت بیش‌تر در درس‌های ریاضی و فیزیک

بعضی از دانش‌آموزان در این درس‌ها تعداد کمی تمرین و تست حل می‌کنند و توقع دارند با حل 10 الی 15 تست درصد بالایی را در آزمون کسب کنند.

چند نکته برای موفقیت بیش‌تر در درس‌های ریاضی و فیزیک

برخی دانش‌آموزان در مقطع دوم و سوم دبیرستان و حتی در مقطع کنکوری از این مسئله نگران هستند که نمی‌توانند در آزمون‌ها درصد بالایی را در درس ریاضی و فیزیک کسب کنند و در حل تست‌های این دو درس دچار مشکل هستند.

علت این مسئله در سه مورد اصلی خلاصه می‌شود. سعی کنید آن‌ها را برطرف کنید.

  • برخی دانش‌آموزان نسبت به این دو درس، تصور و ذهنیت منفی دارند و فکر می‌کنند که مطالعه‌ی این درس‌ها به‌ویژه درس ریاضی، کار سختی است و هر چه‌قدر هم که تلاش کنند نمی‌توانند نتیجه‌ی خوبی بگیرند؛ پس ناخودآگاه به جای رویارویی با مشکلات در این درس‌ها از آن فرار می‌کنند. مثلاً زمانی که در منزل برای یادگیری درس شروع به حل تست می‌کنند بعد از حل 1 یا 2 تست اگر نتوانند به جواب درست برسند درس را کنار گذاشته و ناامید می‌شوند.

  • بعضی از دانش‌آموزان در این درس‌ها تعداد کمی تمرین و تست حل می‌کنند و توقع دارند با حل 10 الی 15 تست درصد بالایی را در آزمون کسب کنند.

  • بعضی از دانش‌آموزان نیز تعداد زیادی تمرین و تست حل می‌کنند اما به دلیل این‌که تنها یک بار این تست‌ها را حل می‌کنند و قبل از آزمون به مرور نکات، فرمول‌ها و حل دوباره‌ی تست‌های مهم، نکته‌دار یا سخت نمی‌پردازند، سر جلسه‌ی آزمون اکثر سؤال‌ها به نظرشان آشناست اما نمی‌توانند آن‌ها را حل کنند!

  • البته دلایل دیگری نیز مانند عدم تمرکز یا عدم آشنایی با تکنیک‌های تست‌زنی سر جلسه‌ی آزمون نیز می‌تواند وجود داشته باشد اما نگران نباشید! دیدگاه خود را نسبت به ریاضی و فیزیک عوض کنید؛ این درس‌ها واقعاً سخت نیستند.

  • با حل تمرین و تست زیاد مطالب را در ذهن خود به تثبیت و تسلط برسانید و با مرور قبل از آزمون و دقت سر جلسه مطمئن باشید می‌توانید درصد خود را بعد از چند آزمون به صورت چشمگیر افزایش دهید و با کسب نتیجه‌ی خوب، از مطالعه‌ی این درس‌ها  و حل تست‌های‌شان لذت ببرید.