رشد تراز به روش اصولی

ادراک به معنی درک کردن است و بدین معناست که در ابتدای یک مبحث باید کتاب درسی و جزوه‌ی دبیرتان را به‌خوبی مطالعه کنید و یاد بگیرید.

رشد تراز به روش اصولی

ترازم از یک حدی بالاتر نمی‌رود!

چه طوری می‌توانم در این درس به درصد 100 برسم؟

و ...

این‌ها سؤالاتی هستند که برخی از دانش‌آموزان هنگام بررسی کارنامه از من می‌پرسند و درست است که برای هر فردی پاسخ‌ها کمی متفاوت است؛ اما دوستان خوبم برای رسیدن به نمره و تراز مد نظرتان باید مراحل زیر را رعایت کنید:

مرحله‌ی اول (ادراک): ادراک به معنی درک کردن است و بدین معناست که در ابتدای یک مبحث باید کتاب درسی و جزوه‌ی دبیرتان را به‌خوبی مطالعه کنید و یاد بگیرید. برای این مرحله، کتاب سبز آموزش مفهومی کتاب مناسبی است.

مرحله‌ی دوم (تثبیت): هر مطلبی که مطالعه می‌کنید باید در ذهن شما تثبیت شود. برای مثال بعد از مطالعه‌ی کتاب و جزوه‌ی ریاضی خود باید از آن مبحث تعدادی تمرین تشریحی حل کنید. برای این مرحله کتاب دوسالانه، کتاب مناسبی است.

مرحله‌ی سوم (تسلط): برای رسیدن به تسلط در یک مبحث و آماده شدن برای آزمون‌ها باید از کتاب‌های کمک‌آموزشی، تعدادی تست از کنکور‌های سال قبل تمرین کنید. برای این مرحله، کتاب آبی کتاب مناسبی است.

مرحله‌ی چهارم (ارزیابی): اگر آزمون می‌دهید باید بعد از آن، آزمون را تحلیل کنید؛ در غیر این صورت حتماً بعد از گذشت مدتی تست‌های مارک‌دار خود را دوباره حل کنید. برای این مرحله کتاب خودآموزی کتاب مناسبی است.

مرحله‌ی پنجم (جمع‌بندی): آموخته‌های خود را جمع‌بندی کنید و در فواصل مرتب به مرور آن‌ها بپردازید. برای این مرحله کتاب اشتباهات متداول و خلاصه‌نویسی‌های خودتان منبع مناسبی است.

خیلی از دانش‌آموزان مرحله‌ی دوم را یا رعایت نمی‌کنند یا جدی نمی‌گیرند. یکی از دلایل بالا نرفتن تراز شما از یک میزان خاص می‌تواند همین باشد.