روش مطالعه‌ی درس ریاضی

بهترین روش مطالعه در درس ریاضی، یادگیری از طریق حل مسئله است. بعضی از دانش‌آموزان در این درس به مطالعه‌ی جزوه‌ها و درس‌نامه‌های آموزشی اکتفا می‌کنند و تعداد کمی تمرین و تست حل می‌کنند.

روش مطالعه‌ی درس ریاضی

بهترین روش مطالعه در درس ریاضی، یادگیری از طریق حل مسئله است. بسیاری از دانش‌آموزان در این درس به مطالعه‌ی جزوه‌ها و درس‌نامه‌های آموزشی اکتفا می‌کنند و تعداد کمی تمرین و تست حل می‌کنند؛ به‌ویژه دانش‌آموزان کنکوری، کوتاهی خود را در حل تست با کمبود وقت و تعدد امتحانات مدرسه توجیه می‌کنند و تعدادی نیز به جای یادگیری به حفظ کردن جزوه‌ها و تمرین‌ها می‌پردازند. برای موفقیت در درس ریاضی بهتر است مراحل زیر را طی کنید:

1. در مرحله‌ی ادراک درس، قبل از کلاس به فرمول‌ها و نکات مربوط به درس امروز کلاس به صورت روزنامه‌وار نگاهی بیندازید و پیش‌خوانی کنید. سر کلاس به توضیحات معلم توجه ویژه داشته باشید و به عواملی که تمرکز شما را از بین می‌برد توجه نکنید؛ زیرا عمده‌ی یادگیری در این درس با تدریس معلم و در کلاس اتفاق می‌افتد. اگر فارغ‌التحصیل هستید یا امکان استفاده از تدریس معلم در کلاس را ندارید می‌توانید از DVD‌های آموزش مفهومی استفاده کنید. حتماً درسی را که امروز در کلاس یاد گرفته‌اید همین امروز در منزل تمرین کنید و مطالعه‌ی آن را به روز دیگر موکول نکنید.

2. با حل تمرین از جزوه‌ی معلم و کتاب درسی شروع کنید و از اهمیت تمرینات کتاب درسی غافل نشوید؛ زیرا مهم‌ترین منبع سؤالات کنکور، تمرینات کتاب درسی است.

3. برای این‌که مطلب در ذهن شما تثبیت شود تعدادی تست (حداقل 20 تا 30 تست) را از تست‌های شناسنامه‌دار و از کنکورهای سال‌های اخیر از کتاب آبی (از هر سطح تیپ‌بندی یک یا دو سؤال) انتخاب کنید. در این مرحله صبور باشید و فراموش نکنید هدف شما از حل این سؤالات، یادگیری درس است؛ بنابراین پاسخ‌نامه‌ی کتاب آبی را برای همه‌ی سؤالات بررسی کنید و نکات تستی آن را از آن‌ها استخراج کنید.

4. برای تسلط تعداد تست بیش‌تری را از تست‌های باقی‌مانده‌ی کتاب آبی و هم‌چنین تعدادی را نیز از تست‌های مکمل کتاب آبی (که همان تست‌های آزمون‌های کانون است) انتخاب کنید و روزانه 10 تا 20 تست حل کنید.

5. یک روز را در پایان هفته به حل دوباره‌ی تست‌های مهم و نکته‌دار از تست‌های حل‌شده در طول هفته اختصاص دهید؛ حتماً آزمون غیر حضوری را حل کنید و از طریق وارد کردن گزینه‌ها در صفحه‌ی شخصی خود در سایت کانون، کارنامه و پاسخ تشریحی سؤالات را دریافت کنید و به بررسی آن بپردازید.

6. سر جلسه به صورت سؤال‌ها و گزینه‌ها دقت کنید و سعی کنید ابتدا از سؤالی شروع کنید که مطمئن هستید می‌توانید آن را جواب دهید تا استرس شما کاهش یابد. از پاسخ‌گویی به سؤالات شک‌دار و کسب نمره‌ی منفی خودداری کنید.

7. در عصر جمعه‌ی آزمون سؤالات ریاضی آزمون را دوباره حل کنید. این کار را حتی در مورد سؤالاتی که درست جواب داده‌اید نیز انجام دهید؛ زیرا ممکن است پاسخ‌نامه، روش حل بهتر و کوتاه‌تری را به شما نشان دهد.

برخلاف تصور اکثر دانش‌آموزان، اجرای این مراحل وقت‌گیر نیست و با اختصاص دادن روزانه 45 دقیقه تا 1 ساعت به درس ریاضی می‌توان در این درس نتیجه‌ی خوبی گرفت و با اجرای این مراحل برای بار اول می‌توانید به 20 تا 30 درصد سؤالات آزمون پاسخ دهید. عجله نکنید و با ادامه و تکرار این روش درصد خود را به 60 تا 70 درصد برسانید. برای این‌که بتوانید درصد بالایی را در این درس در آزمون کسب کنید حتماً تعدادی تست از کتاب‌های  «اشتباهات متداول» و «نسبتاً دشوار، دشوار و دشوارتر» در طی دو هفته حل کنید.