مقایسه‌ی انواع روش‌های مطالعه

در این مقاله به مقایسه‌ی انواع روش‌های مطالعه‌ی صحیح برای دانش‌آموزان می‌پردازیم.

مقایسه‌ی انواع روش‌های مطالعه

در این مقاله به مقایسه‌ی انواع روش‌های مطالعه‌ی صحیح برای دانش‌آموزان می‌پردازیم تا کسانی که به دنبال بهترین روش مطالعه هستند، با شناخت نکات مثبت و نقاط ضعف هر روش بتوانند شیوه و سبک مطالعه و خواندن مناسب را برگزینند.

خواندن بدون نوشتن: در این روش فرد از زمانی که کتاب را باز می‌کند، شروع  به خواندن متن می‌کند و پشت سر هم و بدون توقف‌ متن‌ها را می‌خواند تا زمانی که خسته شود یا زمان مطالعه به پایان برسد. اکثر افراد از این روش استفاده می‌کنند؛ ولی این بدترین روش برای مطالعه است؛ چون در این حالت تمرکز فرد در سطح پایین قرار دارد، مطالعه‌کننده در حالت منفعل قرار می‌گیرد و احتمال خواب‌آلودگی زیاد است.

خط کشیدن زیر نکات مهم (برجسته‌سازی): در این روش فرد همان ‌طور که متن را می‌خواند، زیر نکات مهم خط می‌کشد یا با ماژیک فسفوری آن را رنگ می‌کند. در نوع برجسته‌سازی کسانی که زیر نکات مهم را خط می‌کشند نیز دو حالت دارد:

۱- اول مطالعه و فهم بعد خط: کسانی که اول مطلب را مطالعه می‌کنند و می‌فهمند بعد زیر نکات مهم را خط می‌کشند از روش مناسب‌تری استفاده می‌کنند؛ زیرا با مراجعه‌ی بعدی این نکات مهم تداعی‌گر سایر نکات می‌شود.

۲- انحصار توجه به خط کشیدن: برخی افراد به جای این‌که مطلب را مطالعه کنند و بفهمند تمام توجه آن‌ها به خط کشیدن و برجسته کردن می‌شود. وقتی یک فصل را تمام می‌کنند، می‌بینند که تنها چیزی که آن‌ها به دست آورده‌اند خط خطی کردن کتاب است اما از فهم مطلب چیزی عایدشان نشده است.

3- حاشیه‌نویسی: در این روش فرد ابتدا متن را می‌خواند، بعد خلاصه‌ی آن یا نکات مهم آن را در حاشیه‌ی کتاب یادداشت می‌کند. این روش نسبت به دو روش قبلی بهتر است ولی باز هم روشی کامل برای درک عمیق مطالب و خواندن کتاب درسی نیست ولی می‌تواند برای یادگیری مطالبی که از اهمیت چندانی برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

4- خلاصه‌نویسی: در این روش شما مطالب را می‌خوانید و آن‌چه را درک کرده‌اید، به صورت خلاصه در دفتری یادداشت می‌کنید. این روش برای مطالعه، مناسب و از روش‌های قبلی بهتر است. در این روش ابتدا مطالب را درک کرده سپس آن‌ها را یادداشت می‌کنید اما باز هم بهترین روش برای خواندن نیست. فایده‌ی واقعی این روش زمانی آشکار می‌شود که بخواهید برای امتحان آماده شوید. اگر فصل‌ها را خوب خلاصه کرده باشید، با مرور چند تا از این خلاصه‌ها، خود را از خواندن کل کتاب معاف کرده‌اید.

5- کلیدبرداری: کلیدبرداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نکات مهم است. در این روش شما بعد از درک مطالب، به صورت کلیدی نکات مهم را یادداشت می‌کنید و درواقع کلمه‌ی کلیدی کوتاه‌ترین، راحت‌ترین، بهترین و پرمعناترین کلمه‌ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می‌شود. در این روش، شخص نکته‌های مهم را (نه کل مطالب را) که احیاناً نویسنده‌ی کتاب آن‌ها را مشخص کرده است یا خود فرد مهم بودن آن‌ها را تشخیص می‌دهد، روی برگه‌هایی یادداشت می‌کند و در زمان مناسب مثلاً هنگام امتحان از آن‌ها استفاده می‌کند.

6- خلاقیت و طرح شبکه‌ای مغز: این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصاً «فراگیری مطالب درسی» است. در این روش شما مطالب را می‌خوانید. بعد از درک حقیقی آن‌ها نکات مهم را به زبان خودتان و به صورت کلیدی یادداشت می‌کنید. سپس کلمات کلیدی را روی طرح شبکه‌ای مغز می‌نویسید. درواقع نوشته‌های خود را به بهترین شکل ممکن سازمان‌دهی می‌کنید و نکات اصلی و فرعی را مشخص می‌کنید تا در دفعات بعد به جای دوباره‌خوانی کتاب، فقط به طرح شبکه‌ای مراجعه کرده و با دیدن کلمات کلیدی نوشته‌شده روی طرح شبکه‌ای مغز، آن‌ها را خیلی سریع مرور کنید. این روش درصد موفقیت تحصیلی شما را تا حدود بسیار زیادی افزایش می‌دهد و درس خواندن را بسیار آسان می‌کند و بازده مطالعه را افزایش می‌دهد.