روش‌های یادگیری ریاضی‎

دفتری انتخاب کنید و در صفحه‌ی اول آن بنویسید: «دفتر خاطره‌های علمی و فرهنگی» و بعد هر وقت به مطلب تازه و جالبی برخوردید (هر چه و در هر زمینه‌ای) در آن ثبت کنید.

روش‌های یادگیری ریاضی‎

دفتری انتخاب کنید و در صفحه‌ی اول آن بنویسید: «دفتر خاطره‌های علمی و فرهنگی» و بعد هر وقت به مطلب تازه‌ و جالبی برخوردید (هر چه و در هر زمینه‌ای) در آن ثبت کنید. ساعت و روزهای متوالی، روی مسئله‌ای (مثلاً یک مسئله‌ی ریاضی) اندیشیده‌اید، راه‌ها و روش‌های مختلف را آزمایش کرده‌اید، با مراجعه به کتاب‌های مختلف درسی و غیر درسی، برای رفع مشکل به جست‌وجو پرداخته‌اید، ولی مسئله تسلیم نمی‌شود. شاید یک معماست یا شاید با طرح آن خواسته‌اند شما را دست بیندازند؛ ولی یک‌باره و اغلب ناگهانی، اندیشه‌ای به ذهنتان می‌رسد؛ اندیشه‌ای تازه. قلم را روی کاغذ می‌گذارید و آزمایش می‌کنید. مسئله حل می‌شود. ممکن است هرگز چنین اندیشه‌ای (که منجر به حل مسئله بشود) به ذهن شما نرسد، ولی از زبان معلم یا در یک کتاب آشنا یا به طریق دیگری با راه‌حل آن آشنا می‌شوید.

این یک خاطره‌ی علمی است و باید در دفتر خود یادداشت کنید. اول تاریخ بگذارید و بعد تمام ماجرا را شرح دهید. صورت مسئله چیست؟ چه کسی آن را به شما داده یا در کدام کتاب دیده‌اید؟ چند ساعت یا چند روز با آن مشغول بوده‌اید؟... و سرانجام راه‌حل را بیاورید و در ضمن یادآوری کنید این راه‌حل را چگونه و از کجا به دست آورده‌اید.حد بی نهایت از ریاضی 3 دوازدهم تجربی
دوازدهم تجربي     دبیر : علی هاشمی