مهارت‌های آموزشی ؛ کلیدهای راهبردی موفقیت (4)

در بازه‌های زمانی ابتدایی یک سال تحصیلی، فرصت انجام دادن فعالیت‌های مثبت آموزشی بیش‌تر از هر زمان دیگری فراهم است.

مهارت‌های آموزشی ؛ کلیدهای راهبردی موفقیت (4)

در بازه‌های زمانی ابتدایی یک سال تحصیلی، فرصت انجام دادن فعالیت‌های مثبت آموزشی بیش‌تر از هر زمان دیگری فراهم است. این برهه‌ی زمانی شگفت‌انگیز، برای ساختن یک عادت آموزشی بی‌نقص نیز مناسب‌ترین زمان است. رفتارهایی که به‌زودی شخصیت برتر آموزشی شما را در بهترین شرایط ممکن شکل خواهند داد. یک سرمایه‌گذاری ساده گاهی سود بسیار شگفت‌آوری برای افراد آینده‌نگر فراهم می‌کند. سرمایه‌گذاری‌های مفید آموزشی شاید تنها نوع سرمایه‌گذاری باشد که خطر شکست هیچ راهی به آن ندارد.

ثبت فعالیت‌ها:

برخی از فعالیت‌های آموزشی که برای تکمیل کردن چرخه‌ی یادگیری لازم هستند در میان یک حجم کاری بالا پنهان می‌شوند. مواردی مثل مرور کردن مباحث خاص، لغت‌ها و نکات و فرمول‌های درسی، فعالیت‌های مکمل مانند حل تمرین و... از مصادیق این جزئیات آموزشی هستند که به علت ثبت نشدن اهمیت این موارد، گاهی به صورت کاملاً سهوی از لیست اجرا خارج می‌شوند.

برای حل این مسئله باید به محض این‌که ایده‌ی انجام یک کار مفید آموزشی به ذهنتان رسید آن را ثبت کنید. با این کار هم ایده‌ی ارزشمندتان را به اجرا شدن نزدیک‌تر کرده‌اید و هم مسیر و چرخه‌ی تکامل‌یافته‌‌ای از یادگیری برای خود ساخته‌اید. ثبت کردن دقیق فعالیت‌های آموزشی شامل لیست موارد اجراشده نیز می‌شود. یک برنامه‌ریز حرفه‌ای باید بر تمام پروسه‌های پشت سر گذاشته‌شده و تمام جزئیات اجراشده تسلط داشته باشد.

ثبت کردن فعالیت‌ها «اتلاف زمان» نیست. برداشتن یک گام حرفه‌ای برای «جلوگیری از اتلاف زمان» است. به کل فرایند توجه داشته باشید. گاهی اوقات کلیات یک کار بهترین توضیح‌دهنده برای جزئیات هستند.


منبع :