کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 29 شهریور 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 29 شهریور 94

یک سؤال، 6 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


اهمیت حضور پیوسته در آزمون برای من که سال دوم دبیرستان هستم در چیست؟

پاسخ 1- حضور پیوسته در آزمون به معنای حفظ پیوستگی با برنامه‌ی آزمون (برنامه‌ی راهبردی) است. از آن‌جا که منطق اصلی برنامه‌ی آزمون دنباله‌روی از برنامه است، پیوستگی با برنامه‌ی آزمون درواقع به معنای پیوستگی با برنامه‌ی مدرسه است. خوب است بدانید یکی از مهم‌ترین پیش‌شرط‌های موفقیت تحصیلی، همین پیوستگی به برنامه‌ی مدرسه است.

حسن ایزدی

پاسخ 2- این‌که شما از سال دوم در آزمون‌های کانون شرکت می‌کنید نشان‌دهنده‌ی این است که دانش‌آموزی جدی و آینده‌نگر هستید که برای موفقیت‌های بیش‌تر برای امسال و سال‌های دیگر تلاش می‌کنید. همان طور که می‌دانید آزمون‌های کانون آزمون‌هایی برنامه‌ای است و شما باید تلاش کنید بهترین اجرا را از برنامه‌ی راهبردی داشته باشید؛ پس با هر وقفه و غیبت قسمتی از برنامه‌ی راهبردی را از دست می‌دهید. غیبتِ روز آزمون با تصمیمی از سرِ کاهلی از روزهای قبل آزمون شروع می‌شود و تا روزهای بعد از آزمون با بی‌برنامگی و بی‌نظمی در درس خواندن و از دست رفتنِ رشته‌ی کار ادامه دارد؛ پس خودتان قضاوت کنید: با غیبت، چند روز و چند ساعات مطالعه و زمان برای پیشرفت را از دست داده‌اید؟

ستاره تقی‌زاده

پاسخ 3- آزمون‌های کانون آزمون‌های برنامه‌ای هستند؛ یعنی به شما برنامه‌ی مطالعاتی برای طول سال می‌دهد. شما که سال دوم دبیرستان هستید اگر به طور منظم و پیوسته در آزمون‌ها شرکت کنید می‌توانید با برنامه‌ریزی درس بخوانید و درس‌ها برای شب امتحان جمع نخواهند شد. ضمن آن‌که جلسه‌ی آزمون موجب بازیابی درس‌های خوانده‌شده می‌شود و این به یادگیری شما کمک می‌کند. با تحلیل آزمون و نوشتن کتاب خودآموزی هم مجموعه‌ای از نکات و سؤالات مهم آزمون خواهید داشت که برای زمان‌های مختلف برای شما به کار خواهد آمد.

محمد کتابدار

پاسخ 4- یادتان باشد موفقیت برنامه می‌خواهد و این مطلقاً ربطی به مقطع دانش‌آموز ندارد. کانون به کمک آزمون‌ها، دانش‌آموزان را در مسیر برنامه‌ی خود که همان مسیر موفقیت است هدایت می‌کند؛ یعنی همین که خود را به برنامه‌ی کانون برسانید و مباحث آن را مطالعه کنید و در آزمون شرکت کنید، منظور کانون که حفظ شما در چهارچوب یک برنامه‌ی موفق است تأمین می‌شود. از آن‌جا که آزمون‌های کانون برنامه‌ای است نه آزمایشی، حضور پیوسته در تمام آزمون‌ها این خواسته را برآورده می‌کند؛ در غیر این صورت آزمون‌های برنامه‌ای را به سطح آزمون‌های آزمایشی تنزل می‌دهید و نتیجه‌ی مطلوبی را که همه‌ی دانش‌آموزان با پیوستنِ به کانون از برنامه‌ی آن انتظار دارند به دست نخواهید آورد.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 5- برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها مستقیماً به برنامه‌ی درسی و مدرسه‌ی شما الصاق می‌شود. اگر در بین روزهای هفته، به هر دلیل یک روز به مدرسه نروید نه‌تنها آن روز را از دست داده‌اید بلکه به دلیل توالی منطقی مطالب، آمادگی لازم برای پذیرش و یادگیری درس جلسه‌ی بعد را نیز نخواهید داشت. از نظر روانی نیز نوعی احساس عقب‌افتادگی نسبت به سایر دانش‌آموزان به شما دست می‌دهد. بدیهی است که غیبت در آزمون‌ها نیز همین تأثیر را دارد و علاوه بر آن‌که شما را از برنامه‌ی درسی و منظم خود جدا می‌کند، هدف اصلی آزمون‌ها را که یادگیری است از بین می‌برد و انگیزه‌ی مطالعه‌ی شما را به‌شدت کاهش می‌دهد و آزمون‌های برنامه‌ای را تبدیل به آزمون‌های نازل آزمایشی می‌کند.

حسین پرهیزگار

پاسخ 6- شاید این تصور در بین دانش‌آموزان پایه وجود داشته باشد که چون امسال کنکور یا امتحان نهایی  ندارند، نیازی به پیوستگی در آزمون‌ها نیست؛ اما به‌واقع مهم‌ترین عامل موفقیت در کنکور و امتحانات نهایی تثبیت و حک شدن مطالب در ذهن است که با شرکت در آزمون و فرایند بازیابی به اوج خود می‌رسد. درواقع دانش‌آموز با شرکت در آزمون در حال تمرین مداوم مهارت‌ها، تکنیک‌ها و مرور و بازیابی دانسته‌های خود است. مانند تمرینات یک ورزشکار حرفه‌ای که برای آمادگی مسابقات همیشه باید منظم انجام شود این تمرینات نیز باید پیوسته و هدفمند باشد.

بهادر جبلی