فعال سازی سلول‌های مغز با امواج صوتی

محققان برای اولین بار با استفاده از امواج صوتی، موفق به کنترل مستقیم سلول‌های مغزی در کِرم آزمایشگاهی شدند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، محققان موسسه سالک کالیفرنیا با استفاده از امواج فوق صوت توانستند نورون های مغز کرم را تحریک کنند و سبب شوند کرم تغییر جهت دهد.

این روش قادر است تکنیک اپتو ژنتیک را بهبود بخشد. اپتوژنتیک یک روش بیولوژیکی است که در آن از نور برای کنترل فعالیت سلول ها و بافت ها استفاده می شود.

یکی از مشکلات روش اپتوژنتیک این است که نور نمی تواند به بافت ها نفوذ کند و هنگام برخورد از سطح بافت پراکنده می شود؛ بنابراین استفاده از آن در مغز نیازمند یک ایمپلنت فیبر نوری است؛ ولی امواج فوق صوت بدون هیچ عارضه ای وارد بافت های مختلف می شوند و در سونوگرافی پزشکی نیز از همین روش استفاده می شود. 

قرار است پس از کرم، این روش در موش آزمایشگاهی مورد استفاده قرار بگیرد.محققان بر این باورند که این روش غیر تهاجمی قادر به کنترل و تحریک سلول های عصبی، برای درمان بیماری های مربوط به سیستم اعصاب از قبیل ام اس، آلزایمر و پارکینسون است. 

نتایج این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره پردیس ، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی ، نحوه چیدمان رشته ها ، انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب