تبدیل مغز به بافت شفاف

دانشمندان ژاپنی روشی نوین برای مشاهده درون مغز و کشف علت بیماری‌های صعب العلاجی نظیر آلزایمر ارایه کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، از پرتوهای ایکس گرفته تا فناوری ام.آر.آی، دانشمندان علوم پزشکی در سراسر جهان تلاش می کنند که از ابزارهای گوناگون پزشکی برای نفوذ هرچه مؤثرتر به درون بدن انسان استفاده کنند. در این میان مغز از جمله اهداف بلندبالای دانشمندان بوده است.

آنها دهه های طولانی است که به دنبال نفوذ به مغز و درک هر چه بهتر ساختارهای آن هستند. اکنون تیمی از دانشمندان ژاپنی روشی منحصربفرد ارایه کرده اند که می تواند پاسخی به این نیاز باشد.

این روش جدید ScaleS نام دارد که با استفاده از آن می توان سراسر مغز و بدن را مشاهده کرد.

در روشهای فعلی از رنگدانه های مخصوصی برای تصویربرداری هرچه بهتر از بخشهای مختلف بدن استفاده می شود. اما این مواد شیمیایی اثرات مخرب خاص خود را بر اندام های بدن به همراه دارند.

در روش جدید دانشمندان ژاپنی از دو ماده «سوربیتول» و «اوره» استفاده می کنند. سوربیتول نوعی قند قابل یافت در میوه، ذرت و گیاهان دریایی است و اوره که بدن انسان به طور طبیعی به همراه ادرار از خود خارج می کند.

دانشمندان دریافته اند وقتی مغز در این محلول قرار می گیرد نه تنها ساختار خود را از دست نمی دهد بلکه تا یک سال نیز به همان شکل باقی مانده و این درحالی است که می توان بخشهای درونی آن را مشاهده کرده و پی به راز بروز انواع بیماری ها از جمله آلزایمر برد.

این روش نوین که می توان گفت در آن مغز به بافتی شفاف تبدیل می شود بر روی مغز موشهای مبتلا به آلزایمر انجام شده و با موفقیت همراه بوده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب