اسپیرومتری، روشی برای تعیین ناتوانی تنفسی در بیماری‎های شغلی

پیش از استخدام و آغاز به‎کار افراد باید مطالعه اسپیرومتری روی آنها به‎صورت پایه انجام شود.

اسپیرومتری، روشی برای تعیین ناتوانی تنفسی در بیماری‎های شغلی

کارشناس مسئول بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: پیش از استخدام و آغاز به‎کار افراد باید مطالعه اسپیرومتری روی آنها به‎صورت پایه انجام شود.

مهندس «ناهید شفیعیان» در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی لرستان، اظهار کرد: اسپیرومتری، ارزیابی فعالیت پایه‌ی ریه افرادی‎که قرار است در مشاغلی شروع به‎کار کنند بوده که با مواد آسیب‌رساننده به ریه سروکار دارند، بهتر است پیش از استخدام و آغاز به‎کار مطالعه اسپیرومتری به‎صورت پایه انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: به‌عنوان تست غربالگری و تشخیص زودرس بیماری‎های ریه که فاقد علائم بارز هستند، اسپیرومتری به‎کار می‎رود.

شفیعیان ادامه داد: با این تست می‎توان برخی بیماری‎ها و پاسخ آنها به درمان را پیگیری کرد و در بررسی بیماران مبتلا به سرفه مزمن، تنگی نفس یا رادیوگرافی غیرطبیعی از قفسه‌سینه کاربرد دارد.

این محقق با اشاره به دیگر کاربردهای تست اسپیرومتری، اظهار کرد: هم‌چنین در ارزیابی کلی شدت بیماری‌های انسدادی و تحدیدی ریه، بررسی پاسخ بیمار به داروهای گشادکننده برونش، پیش‌بینی ریسک اعمال جراحی این تست کاربرد دارد.

وی با بیان این‌که اسپیرومتری برای تعیین ناتوانی تنفسی در بیماری‎های شغلی به‎کار می‎رود، افزود: اهداف اسپیرومتری ارزیابی فعالیت پایه ریه‌ها و تست غربالگری و تشخیص زودرس برخی بیماری‎های ریه بوده که فاقد علائم بارز هستند. این آزمایش ناتوانی تنفسی در بیماری‎های شغلی را تعیین می‎کند.

منبع :