کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 24 شهریور 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 24 شهریور 94

یک سؤال، 4 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.

پیش‌خوانی به فهمیدن بیش‌تر مطالب درسی کمک می‌کند ولی نمی‌دانم با شروع مدرسه چگونه می‌توانم در برنامه‌ی روزانه‌ام از این تکنیک استفاده کنم؟

پاسخ 1- پیش‌خوانی تکنیکی برای تمام سال و به‌خصوص مربوط به مطالعه و یادگیری در مدرسه است. اگر از شروع درس در مدرسه پیش‌خوانی برای یک یا دو درس را آغاز کنید می‌توانید آن را بدون هیچ مشکل و مانعی تا آخر سال ادامه دهید؛ یعنی از همان روز قبل از آغاز کلاس‌ها در‌س‌های فردا را بدون آن‌که وقت زیادی روی ابهامات بگذارید با اختصاص زمان کوتاهی یک دور مطالعه کنید. با این کار متوجه چند ویژگی می‌شوید:

- مقداری از درس را بدون آن‌که تدریس شده باشد فهمیده‌اید و این به شما خودباوری و اعتمادبه‌نفس می‌دهد.

- با واژه‌های کلیدی آن مبحث آشنا می‌شوید و درک کلی از مفاهیم درس به دست می‌آورید؛ درنتیجه سر کلاس به فهم عمیق و دقیق درس کمک می‌کند. به این ترتیب بعداً در خانه مرحله‌ی «ادراک» وقت کم‌تری از شما می‌گیرد؛ زیرا این مرحله را سر کلاس طی کرده‌اید.

- به ابهامات خود و بخش‌های مشکل مبحث پی می‌برید و فردا در کلاس به کمک دبیر این ابهامات را رفع می‌کنید.

پس از کلاس که به خانه آمدید به تکالیف درس‌های همان روز می‌پردازید تا مطالب بیش‌تر تثبیت شود.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 2- مهم‌ترین دغدغه‌ی ذهنی دانش‌آموزان آماده کردن تکالیف روز بعد است؛ پس پیش‌خوانی کردن را اولویت بعدی برنامه‌ی روزانه‌تان قرار دهید تا آن را با آرامش خیال انجام دهید.

هدف از پیش‌خوانی کردن آمادگی ذهنی و کنجکاو کردن ذهن برای یادگیری بیش‌تر در کلاس درس است. پس انتظار یادگیری کامل نداشته باشید. کافی است مبحث را مطالعه کنید و تا حدودی بدانید فردا قرار است چه مطلبی را بخوانید.

پیش‌خوانی هر درس روش خودش را دارد. برای درس‌های عمومی روزنامه‌وار مطالعه کنید. برای زبان انگلیسی لغات جدید را استخراج و معانی را پیدا کنید. برای درس‌های مفهومی پس از مطالعه‌ی متن کتاب تمرینات را هم بخوانید و پاسخ آن‌ها را از متن پیدا کنید.

یکی دیگر از اهداف پیش‌خوانی مشارکت دادن شما در کلاس درس است. می‌توانید چند تمرین ساده از کتاب کار انتخاب کرده و با کمک کتاب درسی پاسخ آن‌ها را پیدا کنید تا یک شاگرد داوطلب برای حل تمرینات حین تدریس معلم باشید.

مینا سلیمانی

پاسخ 3- شب‌های قبل از رفتن به مدرسه زمانی را به پیش‌مطالعه‌ی درس‌ها اختصاص دهید. اگر شما قبلاً این کار را آغاز کرده باشید اکنون با خیالی آسوده‌تر می‌توانید به این برنامه ادامه دهید. لذت یاد گرفتن درس در کلاس به سبب پیش‌مطالعه می‌تواند انگیزه‌ای برای مطالعه‌ی بیش‌تر شما باشد.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 4- اگر با آزمون‌های تابستان کانون همراه هستید این موضوع به خودی خود در آزمون‌ها محقق می‌شود. در ایام مدرسه هم کافی است قبل از شرکت در کلاس‌های مدرسه مطالب را پیش‌خوانی کنید. در ضمن اگر درس هر روز را همان روز بعد از کلاس مدرسه مرور کنید برای پیش‌خوانی هم زمان کافی خواهید داشت.

ناهید منجمی