نشانه‌های آستیگمات بودن چشم کودک

آستیگماتیسم یا اختلاف در قدرت انکساری چشم در محور‌های مختلف در نوزادان و کودکان بسیار کوچک نیز اتفاق می‌افتد.

نشانه‌های آستیگمات بودن چشم کودک

آستیگماتیسم یا اختلاف در قدرت انکساری چشم در محور‌های مختلف در نوزادان و کودکان بسیار کوچک نیز اتفاق می‌افتد. البته آستیگماتیسم عارضه‌ی پیچیده‌ای نیست، بلکه یکی از عیوب انکساری مهم و شایع در کودکان محسوب می‌شود که به تجویز عینک برای کودک نیز ختم می‌شود.

برای آستیگماتیسم‌های کم‌تر از یک دیوپتری (واحد اندازه‌گیری برای توان عدسی چشم است) در کودکان لازم نیست درمانی صورت بگیرد و عینک تجویز شود. آستیگماتیسم‌های بیش‌تر از یک شماره، مهم تلقی می‌شوند و بیش از دو شماره نیز نه‌تنها موجب تاری قابل توجه دید می‌شوند، بلکه در صورت استفاده نکردن از عینک زمینه‌ی ابتلا به تنبلی چشم را فراهم می‌کند که ممکن است یک‌طرفه یعنی فقط در یک چشم یا دوطرفه یعنی در هر دو چشم باشد.

مهم‌ترین دلیل آستیگماتیسم در کودکان، اختلاف قدرت انکساری قرنیه‌ی کودک در دو محور مختلف است که درمان آن فقط با عینک انجام می‌شود. درواقع هدف از تجویز عینک مناسب، فراهم کردن یک دید واضح برای کودک است که بر این اساس، کودک باید در همه‌ی ساعات بیداری، عینک را به چشم داشته باشد.

والدین باید توجه داشته باشندکودکانی که چشمان آستیگمات دارند ممکن است برای دید بهتر، چشم‌های خود را تنگ کنند، آب‌ریزش داشته باشند یا در نور آفتاب بیش‌تر از معمول به نور حساسیت نشان دهند و درواقع نور‌ترسی داشته باشند.

البته ممکن است آستیگماتیسم کودک کاملاً بدون علامت نیز باشد. با این حال والدین باید بروز نشانه‌هایی چون تنگ کردن شکاف پلکی برای دیدن یا نزدیک کردن اجسام به چشم‌ها یا نزدیک کردن سر به اجسام را از سوی فرزندشان پیگیری کنند.

با توجه به این‌که قبل از سه‌سالگی کودکان هنوز از چشم‌های‌شان برای دید دقیق زیاد استفاده نمی‌کنند، وجود آستیگماتیسم در این سنین مشکل جدی برای بینایی ایجاد نمی‌کند.

در چنین مواردی اگر هم چشمان کودک، آستیگمات باشد و درمانی هم صورت نگیرد، شانس برای درمان و رسیدگی به مشکل او پس از سه‌سالگی نیز وجود دارد. فقط در شرایطی که آستیگماتیسم در سنین قبل از سه‌سالگی در حد خیلی شدید باشد لازم است مورد رسیدگی قرار گیرد. البته در چنین مواردی این مشکل ممکن است مانند دیگر عیوب انکساری شدید، علامت‌هایی همراه با بی‌قراری و کلافگی به دلیل بروز اختلالات بینایی در کودک بروز کند.

توصیه می‌شود والدین پس از رسیدن کودک به سه‌سالگی در طرح بینایی‌سنجی کودکان سه تا شش‌ساله شرکت کرده و کودک خود را ارزیابی کنند.

درمان آستیگماتیسم قطعی نیست و ممکن است با تغییراتی در طول زمان همراه باشد. اصلاح دید و فراهم کردن شرایط استاندارد برای رشد و تکامل سلول‌های بینایی در مغز که مسئول دیدن جزئیات اجسام و ریزبینی هستند هرگز به این معنا نیست که کودک مدتی عینک می‌زند و پس از آن عیب انکساری آستیگماتیسم از میان می‌رود؛ بلکه حتی ممکن است طی سال‌ها استفاده از عینک، تغییری در شماره‌ی عینک آستیگماتیسم اتفاق نیفتد.