حل معضل گرسنگی جهانی با مزرعه شناور غول‌پیکر

معماران اسپانیایی مزرعه شناور سه طبقه‌ای با قابلیت تولید سالانه 10 تن مواد غذایی بدون نیاز به زمین و آب تازه طراحی کرده‌اند.

حل معضل گرسنگی جهانی با مزرعه شناور غول‌پیکر

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، این مزرعه خورشیدی شامل مزرعه‌های هیدروپونیک بزرگ است که آبیاری آنها از طریق نمک‌زایی آب شور بوده که پرورش ماهی در طبقه زیرین سیستمی خودکفا با قابلیت تولید مواد مختلف با رژیم غذایی سالم را به وجود آورده است.

به گفته شرکت Forward Thinking Architecture، این ایده داستان علمی تخیلی نبوده و روشی برای مقابله با گرسنگی مردم و تولید موادغذایی در مکان‌های مختلف جهان است.

این طرح تفاوت‌هایی با دیگر طرح‌های ارائه شده دارد و دارای مینی اکوسیستم منحصر به خود است.

بر اساس این طرح، طبقه بالا دارای پانل‌های خورشیدی و پنجره‌های سقفی است تا نور خورشید را به الکتریسیته تبدیل کند و همچنین به گیاهان بتابد.

طبقه دوم نیز شامل سبزیجات و محصولات هیدروپونیک بوده و ضایعات آن خوراک ماهی‌ها و حاصلخیزکننده محصولات است و هرساله توانایی تولید 7/1 تن ماهی و 1/8 تن میوه و سبزیجات را دارد.

این مزرعه 200 در 350 متر (204 هزار مترمربع) و همچنین دارای توربین‌های بادی و مبدل انرژی امواج برای استفاده از انرژی‌های طبیعی بوده و سیستم‌های طراحی شده آن خودکار است.

منبع :

تدریس ویژه مناطق زلزله زده - جمع بندی نیم سال اول
چهارم ریاضی     دبیر : هامون سبطی