داروی جدید ایرانی هپاتیت سی

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از عرضه داروی ایرانی هپاتیت سی با قیمتی یک دهم نمونه آمریکایی از هفته آینده خبر داد.

داروی جدید ایرانی هپاتیت سی

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا، دکتر ملک‌زاده در نشستی خبری با بیان این که نمونه آمریکایی این دارو به قیمت 100 دلار و نمونه داخلی به قیمت 10 دلار عرضه می‌شود، خاطرنشان کرد: علاوه بر این دارو که با نام ژنریک «سوفوسبوویر» (SOFOSBUVIR) عرضه می‌شود، دو قلم داروی دیگر هپاتیت سی هم در مرحله تریال هستند که آزمایش‌های آن بر روی 100 بیمار با موفقیت انجام شده و امیدواریم در آینده همه مبتلایان به این بیماری با داروهای تولید شده درمان شوند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ایران توانایی تولید داروهای مختلف را دارد ؛ به گونه‌ای که در صورت عرضه داروی جدیدی به بازارهای بین‌المللی محققان کشور می‌توانند با استفاده از روش‌های بیوسیمولار آن را تولید کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان این که مواد اولیه داروی «سوفوسبوویر» (Harvoni) وارداتی است اظهار داشت: 90 درصد از مواد اولیه داروهای تولید شده در کشور وارداتی است که این وضعیت در سایر کشورها نیز حاکم است. در این راستا در تلاش هستیم تا واحدهای تحقیقاتی برای تولید مواد اولیه و مواد موثره داروها را در کشور ایجاد کنیم.

منبع :