کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 17 شهریور 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 17 شهریور 94

یک سؤال، 6 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


پسر بازیگوش سال هفتمی هستم که تمام تابستان برای باشگاه فوتبال و بازی وقت گذاشتم. آیا می‌توانم با شروع مدرسه به شرایط یک دانش‌آموز خوب برسم؟

پاسخ 1- شما هم‌چنان یک دانش‌آموز خوب هستید. اکنون که تمام استراحت خود را انجام داده‌اید، نوبتی هم که باشد نوبت درس و کتاب است. پس باید عزمتان را جزم کنید و تمام تلاش خود را وقف برنامه‌ریزی و مطالعه برای رسیدن به هدفتان کنید. همان طور که در عرصه‌ی ورزش و فوتبال از تلاش دست برنداشته‌اید امیدوارم به اهمیت سال هفتم نیز که تغییر مقطع از دبستان به دبیرستان است بیش‌تر توجه کنید و آخر تابستان مرور درس‌های ششم را جدی بگیرید.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 2- اول این‌که از همین لحظه به آزمون‌های کانون ملحق شوید، حتی اگر تعداد کمی از آزمون‌ها باقی مانده‌اند. بله؛ می‌توانید. آزمون‌های طی سال کانون طوری آغاز می‌شوند و پیش می‌روند که گویا دانش‌آموزان اولین آزمون‌ها را سپری خواهند کرد. برای این‌ کار حتماً قبل از شرکت در کلاس‌ها پیش‌مطالعه داشته باشید و بعد از کلاس‌ها هم درس هر روز را همان روز مطالعه کنید. با برنامه‌ی مدرسه و آزمون‌ها همراه باشید که این دو از هم جدا نیستند. آزمون‌های کانون پشت‌ سر آزمون‌های مدرسه هستند و شما می‌توانید مرحله‌ی درک و تثبیت را هماهنگ با برنامه‌ی مدرسه و با کتاب‌های مدرسه و کتاب‌های پرتکرار انجام دهید و بخشی از تست‌ها را در همین مرحله بزنید و بخشی دیگر را برای به تسلط رسیدن هنگامی که برای آزمون کانون آماده می‌شوید از کتاب آبی حل کنید.  

ناهید منجمی

پاسخ 3- برای رسیدن به یک شرایط خوب درسی باید ابتدا برای آن وقت بگذارید، همان طور که برای فوتبال وقت گذاشته‌اید. غافل شدنِ مطلق از درس و مطالعه، در هر زمانی درست نیست، حتی در تابستان؛ چون کارتان را هنگام شروع مدرسه مشکل می‌کنید و تاوانش را باید با تلاش بیش‌تر بدهید. هنوز تابستان تمام نشده است بهتر است کتاب تابستان کانون را تهیه و با تخصیص وقت مناسب به آن در طول هفته پیش‌زمینه‌ی مناسبی برای کسب شرایط خوب در شروع مدرسه برای خود فراهم کنید و بهتر از آن این است که به برنامه و آزمون‌های ما بپیوندید.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 4- به شرطی می‌توانی به شرایط یک دانش‌آموز خوب برسی که دو کار مهم را در برنامه‌ی روزانه‌ات قرار بدهی: درس هر روز در همان روز و پیش‌خوانی.

با توجه به تغییر مقطع شما و افزایش حجم مطالعه، این دو کار موجب هماهنگی شما با برنامه‌ی مدرسه و یادگیری بهتر می‌شود، یادتان باشد که مقطع هفتم به علت تغییر مقطع و احتمال افت دانش‌آموز، بسیار حساس است و اجرای این دو مورد از ابتدای سال تحصیلی باید دقیقاً و اجرا و برای شما به یک عادت تبدیل شوند.

مینا سلیمانی

پاسخ 5- بهتر این بود که در تابستان در کنار ورزش و تفریح کمی هم درس می‌خواندید اما در حال حاضر باید با سعی و تلاش بیش‌تر زمان از‌دست‌رفته را جبران کنید و تلاش کنید برنامه‌ی راهبردی را تمام و کمال و البته باکیفیت اجرا کنید و برای سال‌های بعد در تابستان همراه با ورزش و تفریح ساعاتی هم درس بخوانید.

ستاره تقی‌زاده

پاسخ 6- از قدیم گفته‌اند ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است؛ اگرچه ماهی شما اگر سریع‌تر گرفته شود نتایج بهتری را شاهد خواهید بود. درواقع اگر از همین امروز به‌تدریج و با ساعت مطالعه‌ی هر چند اندک شروع کنید و با برنامه‌ی آزمون‌های کانون پیش بروید حتماً به شرایط ایده‌آل خود خواهید رسید؛ اما به شرط آن‌که به جای امید و آرزو، تلاش خود را به کار ببندید.

بهادر جبلی