اسامی روزهای هفته ملی کودک اعلام شد

روزهای هفته ملی کودک سال 1394 نام گذاری شد تا برنامه ریزی‌های سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی برای برگزاری این رویداد فرهنگی اجتماعی وارد مرحله اجرایی شود.

اسامی روزهای هفته ملی کودک اعلام شد

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا، نمایندگان وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهای عضو شورای برنامه ریزی هفته ملی کودک در سومین جلسه خود اسامی روزهای این هفته را که از 15 مهر آغاز و به 21 مهر منتهی می شود، اعلام کردند.

بر این اساس برنامه های هفته ملی کودک در روز چهارشنبه 15 مهر آغاز می شود روزی که به نام کودک سلامت و ایمنی نام گذاری شده است و پس از آن روز پنج شنبه 16 مهر کودک، هنر و میراث فرهنگی، جمعه 17 مهر کودک، خانواده و رسانه، شنبه 18 مهر کودک، کتاب و کتاب خوانی، یکشنبه 19 مهر کودک، محیط زیست و منابع طبیعی، دوشنبه 20 مهر کودکان دنیا، صلح و دوستی و سه شنبه 21 مهر کودک، آموزش و تربیت اسلامی نام گرفته است.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این جلسه توضیح داد که پس از تصویب نام روزهای هفته ملی کودک، برنامه ها وارد مرحله اجرایی می شود و کارگروه های اجرایی نیز شکل می گیرد.

به گفته ی محمد علی شامانی کار طراحی پوستر هفته ملی کودک نیز در یک کارگاه تصویرگری با مشارکت 10 هنرمند به پایان رسیده و تا چند روز آینده و با هم فکری سازمان ها، این پوستر نهایی و منتشر خواهد شد.

دبیر کمیته علمی و فرهنگی هفته ملی کودک از سازمان ها خواست در نمایشگاه کانون که در این هفته و با عنوان همه دوستان ما برپا می شود، نیز توانمندی های خود را عرضه کنند.

شامانی اجرای برنامه روز جهانی کودک در روز 16 مهر با حضور یکی از مقام های عالی کشور و کودکان و نوجوانان برگزیده مراکز کانون در کنار بچه های دارای نیازهای ویژه و برپایی نشست های تخصصی با مشارکت متخصصان و صاحب نظران عرصه کودک را از جمله برنامه های این هفته برشمرد.

سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون و دبیر ستاد اجرایی جشنواره توضیح داد: علاوه بر برنامه های اختصاصی دستگاه ها، بخشی از ظرفیت های آنان در نمایشگاه همه دوستان ما به نمایش گذاشته می شود.

مجتبی دانشور تشکیل ستاد خبری برای پوشش گسترده خبرهای این رویداد و مستند سازی اتفاق های این برنامه را به منظور چاپ کتاب و بروشور و کاتالوگ از دیگر اقدام هایی عنوان کرد که در حال برنامه ریزی است.

در این جلسه مهدی علی اکبرزاده مدیر کل فرهنگی هنری معاونت فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش از برگزاری همایش مدیران کانون های فرهنگی تربیتی در هفته ملی کودک، و ساناز شجاعی نماینده سازمان اسناد و کتاب خانه ملی ایران از برپایی جشنواره ای با عنوان کودک، کتاب و فردوسی در این روزها در محل کتابخانه ملی خبر دادند.

علیرضا حاجیان زاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز هدف اصلی همکاری های دستگاه های مختلف را تقویت ارتباط بین بخشی در تمامی طول سال عنوان و از کم توجهی به پشتیبانی های مالی، رسانه ای و برنامه ای برای کودکان در کشور اظهار گله مندی کرد و یادآور شد: هفته ملی کودک می تواند فرصت مناسبی برای هم افزایی و مشارکت های دستگاه های فعال در حوزه کودک باشد.

ابوالفضل رفیع مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران از تلاش های صورت گرفته در پایتخت برای تبدیل تهران به شهر دوست دار کودک گزارش داد و بر اهمیت همکاری با دستگاه های فرهنگی به ویژه وزارت آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان برای رسیدن به این هدف تاکید کرد.

در این جلسه علاوه بر معاونان و مسوولان کانون، نمایندگانی از معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، وزارت آموزش و پرورش، وزارت کشور، هلال احمر جمهوری اسلامی، مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران، مدیربرنامه کودک شبکه 2 سیما، سازمان اسناد و کتاب خانه ملی، پلیس راهنمایی و رانندگی تهران، سازمان میراث فرهنگی، مرجع ملی کودک وزارت دادگستری، و سازمان تبلیغات اسلامی حضور داشتند. 

پیش تر در دومین جلسه این شورا، شعار هفته ملی کودک دنیا با لبخند کودکان زیباست تعیین شده بود. 

به گزارش اداره روابط عمومی و امور بین الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی نیز در پاسخ به نامه مدیرعامل کانون مبنی بر تشکیل دبیرخانه اجرایی هفته ملی کودک با محوریت کانون، نامه ای را به معاونان سیاسی امنیتی استانداری های کشور ابلاغ کرده و از آن ها خواسته است در این زمینه و برای برگزاری هرچه باشکوه تر هفته ملی کودک با کانون هماهنگی و همکاری کنند.

منبع :