استرس سلامت کودکان را تهدید می‌کند

خود کم بینی و تنهایی باعث مسائل روحی و روانی و عاملی برای بروز استرس در کودکان است.

استرس سلامت کودکان را تهدید می‌کند

مریم‌السادات پورحسینی روانشناس در خصوص مفهوم استرس در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: مسائلی که آرامش روحی و روانی فرد را برهم می‌زند مهمترین علل ایجاد استرس هستند، این عوامل استرس زا در افراد ناشناخته شده هستند اما در اضطراب فرد نسبت به یک موضوع پیش آمده به ناآرامی ذهنی خود آگاهی کامل دارد.

وی در ادامه با تاکید بر این که خود کم بینی عاملی جدی برای استرس محسوب می‌شود، افزود: افرادی که به خود کم بینی دچار هستند و اعتماد به نفس کافی ندارند، همیشه ضعف را در وجود خود احساس می‌کنند که در پی آن ناآرامی ذهنی را برای خود رقم می‌زنند که نتیجه آن بروز استرس به دلیل عدم موفقیت در موقعیت‌های مختلف است.

این روان شناس با بیان این که ناآرامی خانواده زمینه ساز بروز استرس در کودکان است تصریح کرد: با توجه به حساس بودن روحیه کودک، مکانسیم عمل در آن‌ها نسبت به بزرگسالان متفاوت است به طوری که اگر کودک در خانواده‌ای ناآرام باشد و اعضای خانواده حمایت عاطفی لازم را برای کودک انجام ندهند،‌ کودک احساس تنهایی کرده و دچار استرس خواهند شد. 

پورحسینی افزود: خانواده باید آرامش کودک را به طور کامل تامین کند و شرایطی را برای وی فراهم کنند تا بتواند به راحتی با آن‌ها ارتباط بر قرار کرده و خانواده را به عنوان یک کوه پشتیبان برای خود احساس کند.

منبع :