ویروس‌ها عامل اصلی تب بدون نشانه هستند

بیشترین عامل ابتلا به تب بدون نشانه‌های موضعی ویروسها هستند که درگیری آنها در فصول مختلف سال متفاوتند .

ویروس‌ها عامل اصلی تب بدون نشانه هستند

دکتر اسماعیل صادقی فوق تخصص عفونی کودکان در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت : تب بدون نشانه های موضعی به تبی اطلاق می شود که درجه حرارت بدن 38.4 درجه سانتی گراد تایید و به مدت 10روز یا کمتر به طول انجامد که در این نوع بیماری حال عمومی فرد خوب و از نظر تغذیه بدون هیچ مشکلی است. 

وی بیان داشت : فرد مبتلا به این تب در معاینه فیزیکی نشانه ای که توضیح دهنده تب باشد نداشته و آزمایش ادرار نیز منفی است. 

این متخصص کودکان ادامه داد : بیشترین عامل ابتلا به تب بدون نشانه های موضعی ویروسها هستند که درگیری آنها در فصول مختلف سال متفاوتند . 

وی فصول شایع ایجاد این بیماری را بهار و تابستان خواند و گفت : در مواردی برخی از باکتری ها نیز عامل ایجاد این بیماری هستند . 

وی تصریح کرد : تب بدون نشانه بیماری است که خود به خود محدود شده و با طی کردن دوره بهبود می یابد. 

صادقی اظهار داشت : علتهای ویروسی این بیماری نیازی به درمان نداشته و با تب بر درجه حرارت بدن بیمار کاهش می یابد ولی در صورتی که مشخص شود عاملی به جز ویروس دارد باید نوع درمان معین شود . 

این فوق تخصص عفونی کودکان یادآور شد : این بیماری شیوع بالایی ندارد و  4.5درصد کودکانی که به علت تب به پزشک مراجعه می کنند به تب بدون نشانه های موضعی مبتلا هستند . 

وی ادامه داد : تب بدون نشانه های موضعی به عنوان تشخیص اولیه پزشک را از افتادن در دام تشخیص های اختصاصی و انجام تست های غیر ضروری بر حذر داشته  و دست وی را در ارزیابی درست باز می گذارد .

منبع :