ویروس‌ها عامل اصلی تب بدون نشانه هستند

بیشترین عامل ابتلا به تب بدون نشانه‌های موضعی ویروسها هستند که درگیری آنها در فصول مختلف سال متفاوتند .دکتر اسماعیل صادقی فوق تخصص عفونی کودکان در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت : تب بدون نشانه های موضعی به تبی اطلاق می شود که درجه حرارت بدن 38.4 درجه سانتی گراد تایید و به مدت 10روز یا کمتر به طول انجامد که در این نوع بیماری حال عمومی فرد خوب و از نظر تغذیه بدون هیچ مشکلی است. 

وی بیان داشت : فرد مبتلا به این تب در معاینه فیزیکی نشانه ای که توضیح دهنده تب باشد نداشته و آزمایش ادرار نیز منفی است. 

این متخصص کودکان ادامه داد : بیشترین عامل ابتلا به تب بدون نشانه های موضعی ویروسها هستند که درگیری آنها در فصول مختلف سال متفاوتند . 

وی فصول شایع ایجاد این بیماری را بهار و تابستان خواند و گفت : در مواردی برخی از باکتری ها نیز عامل ایجاد این بیماری هستند . 

وی تصریح کرد : تب بدون نشانه بیماری است که خود به خود محدود شده و با طی کردن دوره بهبود می یابد. 

صادقی اظهار داشت : علتهای ویروسی این بیماری نیازی به درمان نداشته و با تب بر درجه حرارت بدن بیمار کاهش می یابد ولی در صورتی که مشخص شود عاملی به جز ویروس دارد باید نوع درمان معین شود . 

این فوق تخصص عفونی کودکان یادآور شد : این بیماری شیوع بالایی ندارد و  4.5درصد کودکانی که به علت تب به پزشک مراجعه می کنند به تب بدون نشانه های موضعی مبتلا هستند . 

وی ادامه داد : تب بدون نشانه های موضعی به عنوان تشخیص اولیه پزشک را از افتادن در دام تشخیص های اختصاصی و انجام تست های غیر ضروری بر حذر داشته  و دست وی را در ارزیابی درست باز می گذارد .

منبع :