ساخت پنجره سرامیکی شفاف مادون قرمز در کشور

پنجره مادون قرمز از جنس ایتریا یا اکسید ایتریم در پژوهشگاه مواد و انرژی ساخته شد.

ساخت پنجره سرامیکی شفاف مادون قرمز در کشور

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر علی صداقت، عضو هیئت علمی پژوهشگاه مواد و انرژی با اعلام این خبر گفت: استفاده گسترده از فناوری امواج مادون قرمز در صنعت موجب شده تا این تکنولوژی یکی از بخش‌های مهم صنعت الکترونیک مدرن محسوب شود که مواد عبوردهنده امواج مادون قرمز پایه و اساس این فناوری هستند.

وی افزود: این مواد معمولا باید دارای عبور امواج مادون قرمز زیاد، خواص مکانیکی عالی و تابش کم در دماهای بالا باشند و ایتریا یا اکسید ایتریم (Y2O3) به دلیل خواص منحصر به فردی چون مقاومت حرارتی، عبور امواج مرئی و مادون قرمز و مقاومت به خوردگی بالا، ماده‌ای قابل اعتماد برای پنجره‌های مادون قرمز بوده و در دیرگدازهای دما بالا به کار می‌رود.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مواد و انرژی گفت: برای ساخت این سرامیک از روش‌های مختلفی مانند سینتر معمولی تحت اتمسفر خلا یا هیدروژن استفاده شده است.

وی ادامه داد: در این روش‌ها دمای سینتر بالا بوده و اندازه دانه به دلیل زمان سینتر طولانی معمولا مقدار زیادی است.

صداقت افزود: سرامیک‌های دانه درشت استحکام کمی دارند که این مسئله هنگام کاربردی شدن آنها بیشتر خود را نشان می‌دهد و نوآوری این پروژه استفاده از فناوری پیشرفته (SPS) و افزودنی جدید جهت بهبود خواص اپتیکی و مکانیکی محصول است.

وی در پایان ضمن تشکر از دکتر محمد ذاکری و مهندس آیرم از همکاران این پروژه تحقیقاتی گفت: دستاورد این پروژه ساخت قطعه سرامیکی شفاف مادون قرمز به قطر cm 4 با عبوردهی بیش از 80 درصد است.

منبع :