هدف‌دار باش تا کامروا شوی

از زندگی خود چه می‌خواهید؟ می‌خواهید در پایان روز، همین امروز، به چه چیزی رسیده باشید؟ ۵ سال دیگر به کجا رسیده‌اید؟ آیا اصلاً هدفی دارید؟

هدف‌دار باش تا کامروا شوی

از زندگی خود چه می‌خواهید؟ می‌خواهید در پایان روز، همین امروز، به چه چیزی رسیده باشید؟ ۵ سال دیگر به کجا رسیده‌اید؟ آیا اصلاً هدفی دارید؟ اگر چنین است، آیا اهداف صحیح را برگزیده‌اید؟ جواب شما به این چند سؤال ساده می‌تواند نشان بدهد که آیا در زندگی خود موفق خواهید شد یا نه. هدف‌گذاری، اثری جادویی دارد. وقتی هدفی برای خود انتخاب می‌کنید، موانع کنار می‌روند و فرصت‌ها از راه می‌رسند. هدف به زندگی جهت می‌دهد و آن را از روزمرگی و بطالت خارج می‌کند. وقتی هدفی دارید، روی فعالیت‌هایی که منجر به کسب آن هدف می‌شود، تمرکز می‌کنید و فعالیت‌های غیر مرتبط و مزاحم را کنار می‌زنید. بیش‌تر کار می‌کنید و کم‌تر ناامید می‌شوید. تحقیقات نشان داده که هدف‌گذاری باعث افزایش بهره‌وری می‌شود اما هدف‌گذاری یعنی چه؟ هدف‌گذاری فرایندی است که شما طی آن برای خودتان اهدافی شخصی تعیین می‌کنید. اهدافی که قابل ‌سنجش و البته چالشی هستند. چرا چالشی؟ چون اگر اهدافتان دم‌دستی و آسان باشند، عملکرد شما را چندان تغییر نمی‌دهند. اگر مصمم هستید که برای خودتان هدف‌گذاری کنید، باید به‌وضوح بدانید که چه می‌خواهید. اهداف مبهمی مانند «من می‌خواهم خوشبخت شوم» یا «می‌خواهم مردم مرا تحسین کنند» دست‌یافتنی نیستند. از روش زیر استفاده کنید:

1. مشخص و معین (Specific)

هدف باید به نحوی بیان شود که واضح، دقیق و خاص باشد. هدف مبهم فایده‌ای ندارد.

2. قابل‌سنجش (Measurable)

هدف باید قابل ‌سنجش باشد؛ یعنی باید بتوانید بسنجید که تا چه اندازه به هدف خود نزدیک شده‌اید.

3. دست‌یافتنی (Attainable)

هدف باید دست‌یافتنی باشد؛ چون اگر غیر ممکن باشد، خیلی زود دلسرد می‌شوید و خود را کنار می‌کشید. در عین حال، هدفتان باید چالشی باشد. تمرکز روی این چالش، به شما انگیزه می‌دهد.

4. واقع‌بینانه/ ارضاکننده (Realistic/ Rewarding)

هدفتان باید هدفی واقع‌بینانه باشد و تحقق آن مفهومی در پی داشته باشد.

5. مبتنی بر زمان (Time-based)

لازم است برای رسیدن به هدف خود یک جدول زمانی داشته باشید و یک ضرب‌الاجل برای آن در نظر بگیرید؛ در غیر این صورت هرگز روز پایان را نخواهید دید.

اگر حروف انگلیسی ابتدای این ۵ مورد را در کنار هم قرار بدهید، واژه‌ی هوشمند یا هوشمندانه را خواهید داشت: SMART