گفت‌وگو با سارا لامعی ملائی، رتبه‌ی 24 تجربی منطقه‌ی 3 از سراب

بعدازظهر روز آزمون سعی می‌کردم به طور کامل سؤالات را بررسی کنم و نقاط قوت و ضعف خود را مشخص می‌کردم. در طول هفته کم‌کاری‌هایم را جبران می‌کردم.

گفت‌وگو با سارا لامعی ملائی، رتبه‌ی 24 تجربی منطقه‌ی 3 از سراب
 • چند سال عضو کانون بودی؟

من از سال دوم راهنمایی به مدت 6 سال داوطلب کانون بودم.

 • دلیل این پیوستگی چه بوده است؟

چون برنامه‌ی من کاملاً مطابق برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها بود و می‌دانستم که این بهترین برنامه‌ای است که به من کمک می‌کند، هیچ وقت از برنامه جدا نشدم و سعی می‌کردم در آزمون‌ها غیبت نداشته باشم.

 • در این 6 سال در چند آزمون غیبت داشتی؟

در طول این 6 سال فقط در یک آزمون که مربوط به تابستان دوم دبیرستان بود به دلیل فوت برادرم غیبت کردم.

 • نظرت در مورد برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها چیست؟

من عقیده دارم برنامه‌ی راهبردی کانون دارای انعطاف کافی برای شخصی‌سازی برنامه برای تمام دانش‌آموزان- چه قوی و چه ضعیف- است.

 • با برنامه‌ی راهبردی تابستان موافق هستی؟ خودت در این آزمون‌ها شرکت می‌کردی؟

من هر سال در آزمون‌های تابستان شرکت می‌کردم. آزمون‌های تابستان روی درس‌های پایه تأکید زیادی دارد و این یک نکته‌ی مثبت است. در سال چهارم نیز با برنامه پیش رفتم؛ البته درس‌های نگاه به آینده را به طور کامل مطالعه کردم. در مورد درس‌های پایه، مطابق برنامه‌ی راهبردی کار می‌کردم. از درس‌های سال چهارم فقط اختصاصی‌ها را خواندم.

 • برنامه‌ی ویژه‌ات در طول سال چه بود؟

به درس‌های اختصاصی توجه ویژه‌ای داشتم. در برنامه‌ریزی‌هایم هر روز زیست و شیمی را مطالعه می‌کردم و یک روز در میان برای فیزیک و ریاضی زمان در نظر می‌گرفتم. در بین درس‌های عمومی دین و زندگی و ادبیات نقاط چالشی من بودند و برای این‌که آن را رفع کنم سعی می‌کردم هر روز حتی به میزان کم هم شده آن‌ها را مطالعه کنم.

 • در دوران طلایی نوروز چه کردی؟

در هر دو آزمون جمع‌بندی شرکت کردم و طبق برنامه‌ی راهبردی درس می‌خواندم.

 • سه آزمون جامع آخر پروژه‌ی هشتم، مهم‌ترین پروژه‌ی ‌برنامه‌ی راهبردی است. در این دوران برنامه‌ات چه بود؟

برنامه‌ی ویژه‌ام اجرای روش سه روز یک‌بار بود که توانستم میزان تسلطم را در حد خوبی افزایش دهم.

 • نظرت در مورد این سه آزمون چیست؟

به نظرم هم کیفیت سؤالات خوب بود و هم باعث می‌شد برای کنکور آماده شویم. من در هر سه آزمون شرکت کردم؛ البته سؤالات سنجش را در منزل خواندم ولی مطابقت سؤالات کنکور از نظر سبک و دشواری با کانون بیش‌تر است.

 • تا چه میزان منابع مطالعاتی کانون را به کار می‌بردی؟

از کتاب‌های زرد عمومی و زرد اختصاصی به عنوان منابع اصلی و مهم جمع‌بندی استفاده کردم. کتاب دبیران پرمخاطب برای زیست‌شناسی بسیار مفید بود.

 • در مورد نقش اولیا هم توضیح بده.

مادرم در این سال‌ها سعی می‌کردند جای خالی پدر و برادرم را برای من پر کنند. تمام تلاش خود را می‌کردند تا من در سال آخر هیچ دغدغه‌ای نداشته باشم. هم‌چنین پیگیر وضعیت کارنامه‌ام بودند. مجله‌ی آزمون را همیشه مطالعه کرده و برنامه‌ی فرصت برابر را از تلویزیون تماشا می‌کردند.

 • آیا روز جمعه آزمون‌ها را تحلیل می‌کردی؟

بعدازظهر روز آزمون سعی می‌کردم به طور کامل سؤالات را بررسی کنم و نقاط قوت و ضعف خود را مشخص می‌کردم. در طول هفته کم‌کاری‌هایم را جبران می‌کردم.

 • از انتخاب رشته‌ی خود بگو.

به دلیل علاقه‌ای که به رشته‌ی پزشکی دارم، اولویت اصلی من این رشته بود. هم‌چنین چون عیار علمی دانشگاه محل تحصیلم برایم مهم است در ابتدا تهران را انتخاب کردم.

 • صحبت آزاد و آخر!

قسمت اصلی موفقیت من به کانون برمی‌‌گردد؛ به همین دلیل به دانش‌آموزان توصیه می‌کنم برنامه‌ی راهبردی کانون را انتخاب کنند. امیدوارم فرصتی پیش بیاید تا بتوانم به عنوان پشتیبان ویژه در کانون به سایر دانش‌آموزان در حد توانم کمک کنم. هم‌چنین دوست دارم در این‌جا از خانم شیدایی به دلیل زحمات فراوانی که در این سال‌ها برای من کشیده‌اند تشکر کنم. ایشان در تمام این سال‌ها به معنای واقعی پشتیبان و پیگیر آموزشی من بودند.

سارا لامعی از سراب - رتبه 24 کنکور تجربی