سقف شیشه‌ای را بشکنید

در دنیا هیچ مانعی سر راه رؤیاهای‌تان وجود ندارد. سقف‌ها را بشکنید!

سقف شیشه‌ای را بشکنید

برخی از ما بدون این‌که مانعی سر راهمان وجود داشته باشد، هدف‌های‌مان را دست‌نیافتنی قلمداد می‌کنیم. این موضوع آن‌قدر مهم است که سال‌ها مورد تحقیق و پژوهش قرار گرفت و منجر به ارائه‌ی یک نظریه و درنهایت یک تئوری در علم مدیریت شد؛ تئوری‌ای به نام «سقف شیشه‌ای».

تصور کنید پرنده‌ای در جعبه‌ای با سقف شیشه‌ای قرار دارد. یکی دو بار پرواز می‌کند و به شیشه برخورد می‌کند. از آن پس اگر سقف شیشه‌ای را بردارید، پرنده تلاشی برای پرواز نمی‌کند. دیگر سقف و مانعی وجود ندارد اما هیچ محرکی شوق پرواز را در او زنده نمی‌کند.

یادتان باشد اگر حتی بیش از یکی دو بار تلاش کردید و به نتیجه‌ی دلخواهتان نرسیدید، ناامید نشوید و سقف شیشه‌ای برای خودتان نسازید! بعد از هر آزمون همه‌ی نقاط قوت و ضعفتان را بنویسید و تصمیم بگیرید که در هر آزمون یک یا دو مورد را تقویت یا برطرف کنید.

این روش دو نتیجه خواهد داشت: اول این‌که مشکلات را شناسایی می‌کنید؛ بنابراین سقف‌ها و موانع برای شما قابل رؤیت خواهند شد. در این مورد مشاوره‌ی کارنامه بسیار مؤثر است و در هدف‌گذاری برای دو هفته‌ی پیش رو به شما کمک می‌کند. دوم این‌که وقتی در هر آزمون یکی از آن‌ها را برطرف کنید، هر دفعه روزنه‌ای باز می‌شود و می‌توانید نور خورشید را ببینید و مصمم‌تر شوید. آن زمان حرکت رو به جلو آغاز می‌شود. بهتر است در هر آزمون یک درس را تثبیت و یک درس را تقویت کنید.

در دنیا هیچ مانعی سر راه رؤیاهای‌تان وجود ندارد. سقف‌ها را بشکنید!