بهترین نصیحت‌ها از زبان پدرانِ انسان‌های موفق

با ما همراه باشید تا ببینید بزرگ‌ترین و موفق‌ترین افراد در دنیا هم بعد از عمری صدرنشینی و موفقیت، هنوز نصیحت پدرانشان را به یاد دارند و از آن الگو گرفته‌اند.

بهترین نصیحت‌ها از زبان پدرانِ انسان‌های موفق

با ما همراه باشید تا ببینید بزرگ‌ترین و موفق‌ترین افراد در دنیا هم بعد از عمری صدرنشینی و موفقیت، هنوز نصیحت پدرانشان را به یاد دارند و از آن الگو گرفته‌اند. معمولاً پشت سر هر مدیر اجرایی، یک کمیته‌ی غیر رسمی مشورتی وجود دارد که عامل موفقیت‌های این افراد هستند. مربیان، هم‌دانشگاهی‌ها، شرکای زندگی و در مواردی، پدران، عضو این کمیته‌های مشورتی هستند.

تی. بون پیکنز (T. Boone Pickens): نقشه‌ای داشته باش

رئیس شرکت مدیریت سرمایه‌ی BP یا همان BP Capital Management در ایالت اوکلاهاما دانشجو بود و مشغول یک جشن دانشجویی، که پدرش به محوطه‌ی دانشگاه آمد و پیامی به او داد که زندگی او را متحول کرد. پدرش به او گفت: «احمقی که نقشه‌ای برای خودش داشته باشد، همیشه می‌تواند از یک نابغه هم جلو بزند.» او تأکید می‌کند: «آن‌جا بود که نقشه‌ای برای خودم پیدا کردم و از آن زمان تا امروز همان نقشه را دارم.»

مارتا استوارت (Martha Stewart): تو از پس هر کاری بر می‌آیی

غول حوزه‌ی سبک زندگی می‌گوید که اگر نصیحت پدرش نبود، هیچ ‌وقت جرئت خطر کردن پیدا نمی‌کرد.  همین خطر کردن‌ها بوده که او را به موفقیت‌های امروزش رسانده است. او می‌گوید: «پدرم به من گفت با توجه به خصوصیات شخصیتی که تو داری، اگر ذهنت روی چیزی متمرکز باشد، هر کاری را که انتخاب کنی می‌توانی انجام بدهی.» وی اضافه می‌کند: «این نصیحت پدرم باعث شد که کم‌کم حس اعتمادبه‌نفس در من افزایش پیدا کند و با این‌که گاهی عصبی و دستپاچه می‌شدم، اما توانستم بر آن غلبه کنم. هر زمان که تصمیم به انجام کاری گرفتم، توانستم از پس آن برآیم.»

استیو جابز (Steve Jobs): پشت حصار را هم رنگ بزن

اگر همه شرکت اپل را برای تعهدش به طراحی زیبا می‌شناسند، احتمالاً فردی که باید مورد تشکر قرار گیرد، پاول جابز، پدرخوانده‌ی استیو جابز است. والتر ایزاکسون، زندگی‌نامه‌نویس جابز، در مصاحبه‌اش با شبکه‌ی CBS گفت: «پاول جابز یک مکانیک فوق‌العاده بوده است. او به پسرش استیو یاد داده است که چه‌طور چیزهای معرکه بسازد. آن‌ها روزی در حال ساختن یک حصار بودند. پاول به پسرش گفت: "تو باید پشت حصار را هم به همان خوبی جلو آن درست کنی. هر چند ممکن است هیچ ‌کس آن‌جا را نبیند، اما خودت که می‌بینی. درست کردن پشت حصار نشان می‌دهد که تو می‌توانی وسائل را کامل و بی‌نقص بسازی."»

محمد العريان (Mohamed El-Erian): دیدگاه دیگران را در نظر بگیر

محمد العریان که هم‌اکنون مشاوره ارشد اقتصادی در شرکت آلیانز است، در پاریس بزرگ شده است. همان زمان بود که ارزش بیرون آمدن از حصار راحتی‌اش را از پدرش که بعدتر سفیر مصر در فرانسه شد، آموخت. او می‌گوید: «ما عادت داشتیم هر روز حداقل چهار روزنامه بخریم.» او ادامه می‌دهد: «به خاطر دارم روزی از پدرم پرسیدم، چرا ما به چهار روزنامه‌ی مختلف نیاز داریم و او پاسخ داد: "اگر دیدگاه‌های متفاوت دیگران را دنبال نکنی، نهایتاً ذهنت بسته خواهد ماند و تو به زندانیِ یک تفکر خاص تبدیل خواهی شد که هیچ ‌گاه سؤالی درباره‌ی آن نمی‌پرسد."»

سارا بلیکلی (Sara Blakely): شکست‌هایت را جشن بگیر

اگر به خاطر برنامه‌ی همیشگی پدر سارا بلیکلی سر میز شام نمی‌بود، امکان داشت امروز اسپانکس (Spanx) یک شرکت چند میلیارد دلاری نباشد. سارا بلیکلی در حینبرنامه‌ی آموزش کارآفرینی که در نیویورک برگزار می‌شد، رو به مخاطبانش گفت: «پدرم عادت داشت سر میز شام از من و برادرم بپرسد که این هفته چه شکست‌هایی خورده‌ایم.» همین طرز رفتار بود که به سارا بلیکلی جرئت پذیرفتن ریسک‌های بزرگ‌تر را داد. وی توضیح می‌دهد: «پدرم با این کار، این هدیه را به من داد که افکارم را در مورد شکست‌هایی که می‌خورم بازآموزی کنم. برای من، شکست یعنی زمانی که به اندازه‌ی کافی تلاش نمی‌کنم.»

کنت چنالت (Kenneth Chenault): تنها چیزی که قادر به کنترلش هستی، عملکرد خودت است

مسائل بسیاری در این جهان وجود دارند که از کنترل ما خارج هستند، اما اگر یک چیز باشد که مدیرعامل امریکن اکسپرس از پدرش آموخته باشد، آن است که انرژی خودت را روی کارهایی که قدرت انجامشان را داری متمرکز کن. وی خطاب به حضار در مدرسه‌ی تجارت مک‌کامب دانشگاه آستین تگزاس تأکید می‌کند: «اگر بنا دارید روی مسئله‌ای تمرکز کنید، روی چیزی تمرکز کنید که قادر به کنترل و مدیریت آن هستید» و یادآور می‌شود که: «تنها چیزی که می‌توانید بر آن کنترل داشته باشید، عملکرد شماست.»

وی اشاره می‌کند که این نکته باعث توانمندسازی روحیه‌ی انسان می‌شود و ادامه می‌دهد: «چیزی که این نوع نگاه به یک شخص می‌گوید این است که تو هم می‌توانی واقعاً تغییر ایجاد کنی. تو به واسطه‌ی عملکردت می‌توانی واقعاً باعث ایجاد تغییرات شوی.»

استیو بالمر (Steve Ballmer): با همه‌ی وجود کار کن

مدیرعامل سابق مایکروسافت و مالک فعلی تیم بسکتبال لس‌آنجلس کلیپرز می‌گوید بهترین نصیحتی که در عمرش شنیده، از سوی پدرش بوده است. استیو بالمر در مصاحبه‌ای که در مدرسه‌ی تجارت آکسفورد داشت، تعریف می‌کرد: «پدرم می‌گفت "اگر تصمیم داری کاری انجام بدهی، درست انجامش بده و اگر تصمیم داری هیچ کاری نکنی، هیچ کار نکن" و به نظر من این کلید همه‌ی مشکلات است.» وی ادامه داد: «به عبارت دیگر با همه‌ی وجود کار کن. اگر کاری انجام می‌دهی، با همه‌ی اعضا و همه‌ی توانت انجام بده. با قلبت، با بدنت و با روحت.»

مگ ویتمن (Meg Whitman): خوب باش

شاید فکر کنید «خوب بودن» نصیحت سطحی و پیش‌پا‌افتاده‌ای است اما مدیرعامل اچ‌پی این ‌طور فکر نمی‌کند. مگ ویتمن می‌گوید این پند، یکی از مهم‌ترین نصحیت‌های عمرش بوده است. ویتمن می‌گوید: «هیچ ‌وقت زمانی را که پدرم این حرف را به من زد فراموش نخواهم کرد.» او به خاطر می‌آورد: «آن روز با کسی بدرفتاری کرده بودم. پدرم به من گفت: "بد بودن با هیچ ‌کسی در هیچ‌ زمانی، هیچ فایده‌ای ندارد. تو نمی‌دانی نفر بعدی که در زندگی با او ملاقات خواهی کرد، چه کسی است. ضمن این‌که تو با بد بودن نمی‌توانی چیزی را تغییر بدهی. معمولاً هم به هیچ جایی نمی‌رسی."»

خرید کتاب