چهار نکته‌ی مهم برای داوطلبان کنکور

برای یک داوطلب کنکور داشتن مطالعه‌ی مفید و مناسب اصلی‌ترین بخش است؛ اما یک مطالعه‌ی خوب زمانی حاصل می‌شود که بستر آن نیز فراهم شود.

چهار نکته‌ی مهم برای داوطلبان کنکور

برای یک داوطلب کنکور داشتن مطالعه‌ی مفید و مناسب اصلی‌ترین بخش است؛ اما یک مطالعه‌ی خوب زمانی حاصل می‌شود که بستر آن نیز فراهم شود. عوامل زیادی هستند که می‌توانند بر روند مطالعه تأثیر خوب و بد بگذارند. یک داوطلب کنکوری باید عوامل خوب و تأثیرگذار را به‌خوبی شناسایی کند و آن‌ها را ضمیمه‌ی مطالعه‌ی خود قرار دهد و از عواملی که او را از داشتن مطالعه‌ی مفید محروم می‌‌سازد دوری کند. از بین این عوامل چهار نکته است که برخی از داوطلبان کنکور کم‌تر آن‌ها را مورد توجه قرار می‌دهند:

1. وضعیت جسمانی

از عوامل بسیار مهم تأثیرگذار بر نتیجه‌ی کنکور توجه به وضعیت سلامت جسمانی است. در صورتی که جسم انسان از سلامت کافی برخوردار نباشد تأثیر مستقیم روی عملکرد ذهنی و نتیجه‌ی آزمون فرد دارد. همان طور که می‌دانیم عقل سالم در بدن سالم است؛ بنابر‌این برای سلامت جسمانی لازم است در 24 ساعت روز خواب کافی داشته باشیم (6 الی 8 ساعت)، تغذیه‌ی مناسب داشته باشیم و ورزشی متناسب برای نشاط بدن داشته باشیم در حدی که بدن را برای مطالعه خسته نکند.

2. وضعیت روحی و روانی

از مسائل مهم در آمادگی برای کنکور توجه به مسائل روحی و روانی است. استرس، تمرکز در مطالعه و آزمون، خودباوری و عزت نفس، آرامش و اعتمادبه‌نفس و غیره از مسائل درونی و روحی داوطلبان هستند که اثر قابل توجهی در نتیجه‌گیری دارند. باید عواملی را که باعث استرس داوطلب می‌شوند شناسایی و کنترل کرد. این عوامل عبارت‌اند از: انتظارات نابه‌جا، حس رقابت محض، اطلاعات اشتباه، عدم عزت نفس، عدم خودباوری و بی‌برنامگی.

3. مشاوره

در صورتی که داوطلبان کنکور در جریان فعالیت‌های کنکوری خود از جلسات مشاوره استفاده کنند با بسیاری از مشکلات خود برخورد مناسب‌تری خواهند داشت و در تسهیل امور کمک قابل توجهی دریافت می‌کنند. یک مشاور علاوه بر کمک به مقابله‌ی صحیح با مسائل روحی و روانی، می‌تواند در ارائه‌ی اطلاعات صحیح علمی و تجربی در رابطه با کنکور داوطلبان را تجهیز کند.

4. عدم اکتفا به کلاس‌های خصوصی

یکی از مشکلاتی که گریبانگیر داوطلبان کنکور می‌شود، استفاده‌ی افراطی و نابه‌جا از کلاس‌های خصوصی و کنکوری است که باعث اشکالاتی در امور درسی داوطلبان می‌شود که شامل تداخل در برنامه، انفعال داوطلب، کنار گذاشتن کتاب، کاهش وقت و هزینه‌ی کم‌اثر است.