افزایش بیماری سیاه سرفه طی سالهای اخیر در کشور

دکتر محمد جعفر صفار متخصص عفونی کودکان گفت: سیاه سرفه بیماری شدید باکتریایی دستگاه تنفسی است که توان سرایت بسیار بالایی دارد.

افزایش بیماری سیاه سرفه طی سالهای اخیر در کشور

وی افزود : علائم این بیماری پس از یک هفته دوره خاموش بصورت سرماخوردگی ساده شروع و طی یک تا دو هفته بصورت سرفه های قطاری و آزار دهنده بروز می کند که این مرحله حدود چهار هفته به طول می انجامد و سپس خود بخود بهبود می یابد . 

استاد دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیان داشت : سیاه سرفه در گذشته جزو بیماری های بومی کشور ها بوده و افراد بسیاری را قبل از 7 سالگی درگیر میکرده است . 

وی با بیان اینکه از سال 1940 با انجام واکسیناسیون همگانی تعداد افراد مبتلا به بیماری سیاه سرفه به طور جدی کاهش یافت ولی طی سالهای اخیر این بیماری مجددا شیوع پیدا کرده است تصریح کرد : امروزه سیاه سرفه افرادی با سنین بالاتر از جمله جوانان و نوجوانان و نیز شیر خواران جوان ( نوزادانی تا چهار ماهگی ) را درگیر می کند . 

وی با اشاره به اینکه بیشترین خطر این بیماری مربوط به شیرخواران است که ایمنی کمی دارند ادامه داد: طی دو مطالعه در دانشگاه علوم پزشکی مازندران که برای یافتن دلیل افزایش این بیماری صورت گرفت مشخص شد واکسن های تزریقی مشکلی نداشته و از ایمنی بالایی برخوردارند. 

استاد دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار کرد : طی مطالعه دوم مشخص شد که ایمنی واکسن ها بسیار مناسب است ولی با گذر زمان ایمنی کاهش می یابد و افراد مستعد عفونت مجدد می شوند. 

وی با اشاره به دریافت واکسن تا 7 سالگی ادامه داد : نتایج حاصله از مطالعات نشان داد که برای جلوگیری از گسترش این بیماری باید جهت واکسیناسیون پس از 7 سالگی برنامه ریزی شود. 

دکتر صفار در پایان با بیان اینکه درمان این بیماری در مراحل اولیه بسیار موثر خواهد بود ولی هنگامی که بیماری به مرحله سرفه های قطاری رسید درمان اثر بخشی کمتری خواهد داشت خاطرنشان کرد : طبق گزارشات مرکز بیماریهای وزارت بهداشت سالیانه حدود 2/0 در صد هزار نفر به سیاه سرفه مبتلا می شوند که طی سالهای اخیر این آمار به صورت قابل توجهی افزایش داشته است .   

منبع :