استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک در کودکان نیازمند یافتن عوامل

برای جلوگیری از استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک‌ها پیدا کردن عوامل عفونی دخیل در کودکان اهمیت بسیاری دارد.

استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک در کودکان نیازمند یافتن عوامل

دکتر ثمیله نوربخش فوق تخصص عفونی کودکان در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت : با توجه به اینکه به دست آوردن میکروب در کودکان بخصوص در کشور ما با مشکلاتی مواجه است که در موارد محدودی صورت میگیرد بسیاری از درمانهای آنتی بیوتیک به صورت چشم بسته و در مواردی ممکن است غیر ضروری باشد. 

وی بیان داشت : برای جلوگیری از استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها و عدم پیدایش مقاومت میکروبی به آنتی بیوتیک ها ، پیدا کردن عوامل عفونی دخیل در کودکان اهمیت بسیاری دارد . 

این فوق تخصص عفونی کودکان یادآور شد : عوامل عفونی متعددی بخصوص میکروب استافیلوکک و استرپتوکک در بیماریهای عفونی کودکان نقش دارند . 

وی افزود : طی سالهای اخیر با استفاده از روشهای سریع می توان آنتی ژن ارگانیسم هایی به غیر از استافیلوکوک و استرپتوکک و بخصوص سوپر آنتی ژن های این دو را در خون و یا سایر نواحی استریل بیماران جستجو کرد . 

دکتر نوربخش اظهار داشت :طی دو بررسی جداگانه بر روی کودکان مبتلا به آرتریت ( تورم مفصل) و بیماران مبتلا به پسوریاز( بیماری پوستی) سوپر آنتی ژن های استافیلوکک در مایع مفصل و پوست بیماران مبتلا یافت شد. 

وی اهمیت این موضوع را در بیماران مبتلا به آرتریت بسیار با اهمیت خواند و یادآور شد: آرتریت های کودکان و نیز بیماریهای پوستی مانند پسوریاز نیازمند توجه ویژه به میکروب استافیلوکوک هستند که حتما باید درمان مناسب آنتی بیوتیکی مانند پنی سیلین های مقاوم به پنی سیلیناز (PRP) و کلیندامایسین و انکومایسین را استفاده نمود . 

وی عوارض احتمالی این بیماری را کوتاهی پا و تخریب مفصل خواند و گفت : در شیر خواران ممکن است این میکروب در کل بدن پخش شده و باعث آسیبهای بسیاری شود . 

وی خاطرنشان کرد : آرتریت کودکان استافیلوکوکی در نهایت با درمان طبی مناسب و آنتی بیوتیک های محدود صورت میپذیرد.

منبع :