کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 15 شهریور 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 15 شهریور 94

یک سؤال، 6 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


آیا با تکمیل دفتر برنامه‌ریزی، درواقع ما برنامه‌ی شخصی خودمان را تنظیم می‌کنیم؟

پاسخ 1- تکمیل دفتر برنامه‌ریزی خودبه‌خود منجر به برنامه‌ی شخصی نمی‌شود، هر چند کم‌ترین فایده‌اش افزایش ساعات مطالعه و ایجاد انضباط در روند مطالعه است. شما باید چهار تا شش هفته دفتر را تکمیل کرده و با در دست داشتن دو یا سه کارنامه به کمک پشتیبان یا مشاور خود برنامه‌ی شخصی خود را طبق برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها تنظیم کنید. با در دست داشتن میانگین ساعات مطالعه‌ی هفتگی و میانگین تراز برای هر درس با تنظیم این برنامه، به هر درس به اندازه‌ی نیازش- نه علاقه‌ی شما- زمان لازم تخصیص خواهید داد.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 2- برنامه‌ی شخصی هر دانش‌آموز شامل بخش‌هایی است: برنامه‌ی راهبردی شخصی‌سازی‌شده، تعیین قسمت‌هایی که انجام شده و قسمت‌هایی که قرار است انجام شود و تنظیم زمان. دفتر برنامه‌ریزی به شما نشان می‌دهد برای قسمت‌هایی از برنامه‌ی شخصی که اجرا شده است چه‌قدر زمان اختصاص داده‌اید و برای برنامه‌های آینده به چه‌قدر زمان نیاز دارید. پس تکمیل دفتر برنامه‌ریزی به تنظیم بخش زمانی برنامه‌ی شخصی شما کمک می‌کند.

مینا سلیمانی

پاسخ 3- دفتر برنامه‌ریزی یک آینه‌ی تمام‌نما از فعالیت‌های علمی شماست. آیا در آینه کسی غیر از خودتان را مشاهده می‌کنید؟ مطمئن باشید دفتر برنامه‌ریزی چیزی به شما تحمیل نمی‌کند بلکه نظم را به شما می‌آموزد و شما را به سوی رعایت تعادل سوق می‌دهد. برنامه‌ریزی را به شما یاد داده و خودآموزی را در شما تقویت می‌کند و خلاصه آن‌که به شما کمک می‌کند تا بتوانید برنامه‌ی درسی و حتی زندگی خود را مدیریت کنید.

حسین پرهیزگار

پاسخ 4- دفتر برنامه‌ریزی مصداق کاملی از شخصی‌سازی برنامه است. درواقع شما با تکمیل دفتر برنامه‌ریزی با تکیه بر پنج اصل مهم به شناخت کاملی از خود می‌رسید:

1. توجه به گذشته (نگاه مقایسه‌ای نسبت به عملکرد خود شخص و فیلم حرکتی او)

2. برنامه‌ی هر شخص با دیگری تفاوت دارد (پرهیز از تقلید از دیگران).

3. واحد زمانی برنامه‌ریزی یک هفته است. زمانی بهینه که نه خیلی کم و نه خیلی زیاد است.

4. نقش اصلی را در دفتر برنامه‌ریزی شما دارید که درحقیقت بازیگر نقش اول شخصی‌سازی خود شمایید.

5. رقابت با خود، در یک کلام هر روز بهتر از دیروز.

بهادر جبلی

پاسخ 5- برنامه‌ی شخصی توسط خودمان نوشته می‌شود و دفتر برنامه‌ریزی محلی است برای ثبت آن‌چه قرار است انجام دهیم یا انجام داده‌ایم. دفتر برنامه‌ریزی به ما کمک می‌کند تا از آشفتگی احتمالی جلوگیری کنیم.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 6- برنامه‌ریزی شخصی با دفتر برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد. این دفتر مخصوص شخص شماست. پیشنهاد همیشگی ما این است که در ابتدای پر کردن این دفتر، فقط به ثبت ساعات مطالعه‌ی خود بپردازید ولی پس از مدتی قادر خواهید بود بر اساس شناختی که از عملکرد خودتان داشته‌اید قبل از مطالعه، پیش‌بینی کنید که برای مطالعه‌ی هر درس یا هر مبحث چه‌قدر زمان نیاز خواهید داشت. هم‌چنین همواره توصیه می‌کنیم صفحه‌ی هدف‌گذاری‌های کوتاه‌مدت روزانه را پر کنید و قبل از مطالعه در بازه‌های کوتاه‌مدت نیم‌روزی تصمیم بگیرید که چه مطالبی را مطالعه خواهید کرد و چه تست‌هایی از کدام کتاب حل خواهید کرد. این دفتر به شما کمک می‌کند که با خودتان رقابت کنید. از آن‌جا که هر کس تمایل دارد پیشرفت کند و بهتر شود، شما در یک رقابت با خود وارد خواهید شد و به مرور ساعت مطالعه‌ی شما افزایش خواهد یافت. هنگامی که این دفتر را پر می‌کنید تعادل‌ بین مطالعه‌ی عمومی و اختصاصی، پیش و پایه و مطالعه‌ی شخصی و شرکت در کلاس ایجاد می‌شود و به بهبود کیفیت مطالعه‌ی شما کمک می‌کند. اگر اثربخشی پر کردن دفتر برنامه‌ریزی را 20 درصد در نظر بگیریم اهمیت پر کردن صفحه‌ی 182 آن 80 درصد است. این صفحه را هر هفته پر کنید و در نگاه اجمالی به آن می‌توانید عملکرد خودتان را ارزیابی کنید. اغلب ارتباط تنگاتنگی بین این صفحه و نتایج شما در آزمون‌ها وجود دارد که می‌تواند به شما در بازخورد سریع در عملکردتان کمک کند. مثلاً ممکن است در درسی نتیجه‌ی مطلوبی نگیرید و وقتی به ردیف همین درس طی هفته‌های متوالی در صفحه‌ی 182 سر می‌زنید متوجه می‌شوید که این درس را به صورت نامنظم و با تعداد ساعات کمی مطالعه کرده‌اید و به تست کافی هم نپرداخته‌اید. این صفحه فیلمی از عملکردتان به شما در یک نگاه می‌دهد که امکان بازخورد سریع برای بهتر شدن را برای شما فراهم می‌کند.

ناهید منجمی