چگونه از گرمازدگی در ورزش تابستانی جلوگیری کنیم؟

ورزش در فضای باز در تابستان ممکن است باعث گرما زدگی شود، ورزشکاران می‌توانند با رعایت نکات خاصی از گرما زدگی جلوگیری کنند.

چگونه از گرمازدگی در ورزش تابستانی جلوگیری کنیم؟

به‌ گزارش ‌ایسنا‌، ورزش کردن در تابستان سخت است و شرایط آب و هوایی باعث می‌شود که ورزشکاران فشار بیشتری را احساس کنند. با این حال ورزش کردن در هوای گرم تاثیر ورزش را بیشتر می‌کند. راه‌هایی برای مقابله با فشار ناشی از گرما وجود دارد که به شرح زیر است:

* تامین کردن آب بدن

به هنگام انجام ورزش‌های استقامتی با از دست دادن آب بدن سه درصد از وزن بدن کم می‌شود. به ‌این‌ ترتیب هنگامی که این ورزش را در هوای گرم انجام می دهید باید آب بدن را تامین کنید. 90 دقیقه قبل از ورزش شروع به آب خوردن کنید. به هنگام ورزش نیز هر 15 تا 20 دقیقه مقداری آب بنوشید. قبل از شروع ورزش بطری آب خود را درون فریزر قرار دهید. بنا‌بر‌این آب تا آخر ورزش خنک خواهد ماند.

* لباس مناسب

از لباس سبک و روشن استفاده کنید. این نوع لباس‌ها به بدن اجازه تنفس می‌دهند. لباس‌های ورزشی بدن را خنک می‌کنند و عرق را از بدن دور می‌کنند. بدن را کاملا بپوشانید و از کلاه برای حفاظت از صورت خود استفاده کنید. یک ساعت قبل از ورزش کلاه خود را در فریزر قرار دهید. این کار باعث می‌شود که به هنگام ورزش دمای بدن شما پایین بیاید.

* با بدن خنک ورزش کنید

اگر پوست شما خنک باشد زمان بیشتری می توانید در گرما ورزش کنید. دور گردن خود یک حوله خیس بیاندازید. لباس خنک به تن کنید. خنک کردن بدن بعد از ورزش باعث می‌شود که اسید لاکتیک از پاها خارج شود و ریکاوری بهتر صورت گیرد.

* زمانی که آفتاب شدید نیست، ورزش کنید

بهترین زمان برای ورزش کردن صبح و غروب است. در این زمان آفتاب بیشترین شدت را ندارد. اگر مجبور هستید که در نیمه روز ورزش کنید بهتر است جایی که سایه باشد پیدا کنید. بین درختان و بین ساختمان‌ها جایی است که سایه بیشتری دارد. متخصصان می‌گویند که در تابستان بین دمای جایی که آفتاب است و جایی که سایه است 20 درجه اختلاف وجود دارد، جایی که باد می‌وزد نیز برای ورزش مناسب‌تر است.

اگر گرما زده شدید و احساس حالت تهوع، خستگی و سرگیجه داشتید ورزش را متوقف کنید و در یک جای خنک استراحت کنید.

منبع :

همایش جمع بندی علوم اجتماعی حل سوالات کنکور خارج از کشور 96 بخش سوم
چهارم انسانی     دبیر : آزیتا بیدقی