دانشگاه‌های کشور آماده ورود دانشجویان خارجی شوند

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: با توجه به موقعیت جدید سیاسی کشور و اقبال دانشجویان خارجی به حضور در ایران، دانشگاه‌های کشور باید آمادگی ورود دانشجویان خارجی را داشته باشند.

دانشگاه‌های کشور آماده ورود دانشجویان خارجی شوند

به گزارش ایسنا، مجتبی شریعتی نیاسر در آئین افتتاحیه ساختمان مرکزی نخستین دانشگاه تخصصی فناوری‌های نوین کشور در آمل، وجود پتانسیل و ظرفیت‌های بسیار بالا در استان مازندران را از قابلیت‌های بالای این استان در افزایش تعداد موسسات و جذب دانشجو بیان کرد و افزود: با توجه به امضای توافق‌نامه و موقعیت پساتحریم منتظر ورود دانشجویان خارجی بسیاری به کشور هستیم و استان مازندران نیز به لحاظ موقعیت جغرافیایی از ظرفیت بالا در زمینه جذب دانشجویان خارجی برخوردار است.

وی گفت: با توجه به بررسی دانشگاه تخصصی فناوری‌های نوین آمل و وجود شرایط مناسب نسبت به درخواست پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی، بررسی و تایید این درخواست در دستور کار وزارت علوم قرار می‌گیرد .

وی تاکید کرد: مراکز و موسسات دانشگاهی باید ورود این دانشجوهای خارجی را به عنوان فرصت ببینند و به توسعه فعالیت‌های برون‌مرزی بپردازند.

معاون آموزشی وزیر علوم با تاکید براینکه وزارت علوم مخالف توسعه کمی نیست بلکه بدنبال توسعه کمی هدفمند است تا موجب سرمایه‌گذاری در کشور شود، بیان کرد: استانداردسازی، ماموریت‌گرایی و گزارش توجیهی با وجود موقعیت منطقه‌ای از اصول برنامه‌های وزارت علوم است.

شریعتی با بیان اینکه هر یک از مراکز دانشگاهی باید برنامه راهبردی و افق چشم‌انداز داشته باشند، بیان کرد: در نظام جمهوری اسلامی ورود برای راه‌اندازی مراکز و موسسات دولتی باز شده و این امر خوب است اما باید بررسی شود که این مراکز چقدر در توسعه صنعت، اقتصاد و سرمایه کشور تاثیرگذار هستند.

شریعتی بخشی از موارد فاقد کیفیت در این مراکز را ضعف‌ امکانات، عدم تامین بودجه و نیازهای دانشجویی دانست و مطرح کرد: فعالیت 358 موسسه آموزش عالی غیردولتی که حدود 40 درصد جمعیت دانشجویی را به خود اختصاص داده و برخی از این موسسات با 500 دانشجو دچار مشکلاتی هستند.

وی با اعلام اینکه در کشور از 2680 مرکز دانشگاهی 143 مورد دانشگاه‌های دولتی هستند، بیان کرد: تقریبا 50 درصد مراکز دانشگاهی ما فاقد کیفیت هستند و حداقل استانداردها را ندارند.

وی با اشاره به اینکه در عرصه ساخت دانشگاه‌ها خیران سابقه زیادی ندارند، تصریح کرد: طی سال‌های اخیر توجه خیرین در ساخت موسسات و مراکز دانشگاهی جلب شده و این امر قابل تحسین است.‌

شریعتی نیاسر با اعلام براینکه هم‌اکنون در موسسات و مراکز دانشگاهی کشور 4 میلیون و 600 هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند، گفت: از این تعداد حدود 13 تا 14 درصد در مراکز دولتی و 85 درصد آن در موسسات غیردولتی به تحصیل مشغولند.

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید براینکه با توجه به آمار جذب دانشجو در مراکز غیردولتی بیشتر این دانشجویان با اتکاء بر هزینه شخصی درس می‌خوانند، اظهار کرد: بخش عمده‌ای از جمعیت جامعه ما حاضرند که زندگی خود را بدهند تا فرزندانشان در مراکز دانشگاهی مشغول تحصیل شوند.

منبع :