تلاشی ماندگار برای گسترش دانش و آموزش

به امید آن‌که هیچ دانش‌آموز باانگیزه و سخت‌کوشی به دلیل مشکل مالی از تحصیل و پیشرفت بازنماند.

تلاشی ماندگار برای گسترش دانش و آموزش

15 شهریور، دهمین سالروز وقف بنیاد قلم‌چی

حسین سرمه، مسئول بورسیه‌ی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی

15 شهریور ده سال پیش بود که ساختمان مرکزی فعلی واقع در خیابان انقلاب، چهارراه فلسطین، جنب دانشگاه آزاد و هر گونه فعالیت‌ آزمون‌ها و برنامه‌ریزی آموزشی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی وقف عام شد. اهداف این کار شامل سه مورد است: 1- بورسیه‌ی آموزشی و مالی دانش‌آموزان مستعد سخت‌کوش و محروم، 2- ساخت مدارس و کتابخانه و 3- هر نوع اقدام فرهنگی دیگر که به گسترش دانش و آموزش یاری رساند.

از آن روز به بعد دانش‌آموزان و واجدین شرایط از گوشه و کنار و شهرهای بزرگ و کوچک از مزایای بورسیه استفاده کرده‌اند. هر سال تعداد زیادی از این دانش‌آموزان با رتبه‌های خوب در دانشگاه‌های کشور پذیرفته می‌شوند. در حال حاضر عده‌ای از آن‌ها فارغ‌التحصیل رشته‌های مهندسی، پزشکی و... و عده‌ای از آن‌ها نیز که نخبه بودند و آمادگی همکاری داشتند، در حال حاضر با بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی همکاری دارند. بنیاد قلم‌چی علاوه بر کارهای فوق، کارآفرین نمونه در سطح کشور است. علاوه بر این، تعداد 21 مدرسه در شهرهای مختلف ساخته است و برای استفاده‌ی دانش‌آموزان در اختیار آموزش و پرورش قرار داده است. تعداد 43 مدرسه نیز در حال اتمام کار ساختمانی است که برای سال تحصیلی آینده آماده‌ی بهره‌برداری خواهد شد. تعداد 11 کتابخانه ساخته‌ شده است که در حال حاضر از آن‌ها استفاده‌ی بهینه می‌شود که می‌توان به کتابخانه‌های دانشگاه تهران، دانشگاه تفرش و دانشگاه ایلام اشاره کرد. علاوه بر این‌ها کتابخانه‌ای در حال ساخت است که پس از اتمام، آماده‌ی بهره‌برداری خواهد شد. هم‌چنین تعداد 261 کتابخانه در مدارس تجهیز شده و 100 کلاس درس در مدارس مختلف در سطح کشور، هوشمندسازی شده است. هم‌چنین مبلغ یک میلیارد تومان به صورت سالانه برای بورسیه‌ی 500 دانشجوی برتر دانشگاه تهران (مبلغ 200 هزار تومان ماهیانه) در نظر گرفته شده است.

به عنوان مثال دانش‌آموزی که به خدمت سربازی مشغول بود به من مراجعه کرد و گفت می‌خواهد خود را برای کنکور سراسری آماده کند و رشته‌ی خوبی قبول شود اما توان پرداخت شهریه‌ی آزمون‌ها را ندارد. ضمن گفت‌وگوهایی که با هم داشتم متوجه شدم تصمیم جدی برای درس خواندن دارد؛ بنابراین او را ثبت نام کردیم و قرار بر این شد که ماهی یک‌بار گزارشی از وضعیت خود به ما ارائه دهد؛ تا این‌که روزی نزد من آمد و گفت در رشته‌ی حقوق دانشگاه تهران قبول شده است و به عهد خود وفا کرده است. این یکی از صدها دانش‌آموز بورسیه است که توانسته به خواسته‌ی خود که قبولی در دانشگاه است دست یابد.

به امید آن‌که هیچ دانش‌آموز باانگیزه و سخت‌کوشی به دلیل مشکل مالی از تحصیل و پیشرفت بازنماند.