کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 11 شهریور 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 11 شهریور 94

یک سؤال، 7 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


چگونه می‌شود بهترین منابع مطالعاتی را برای سال تحصیلی انتخاب کرد؟

پاسخ 1- برای انتخاب منابع مطالعاتی باید داده‌های مختلفی در دست باشد: در چه برهه‌ای از سال هستیم؟ توانایی چند ساعت مطالعه را در هفته داریم؟ در چه مرحله از یادگیری هستیم (ادراک، تثبیت، تسلط)؟ هدف‌گذاری‌مان چیست؟ منابع مطالعاتی کانون با توجه به عوامل فوق انتخاب می‌شوند و دارای پیشنهادات حداقلی نیز هستند؛ مثلاً در تابستان، کتاب تابستان و در نوروز، کتاب نوروز و نزدیک کنکور، برای دانش‌آموزان کنکوری کتاب زرد اختصاصی و... بهترین منابع مطالعاتی آن‌هایی هستند که در خدمت پیشرفت درسی شما قرار گرفته‌اند و مراحل مختلف یادگیری را پوشش می‌دهند؛ یعنی طبق یک برنامه‌ی واقع‌بینانه، توسط شما به کار بسته می‌شوند.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 2- برای انتخاب منابع مطالعاتی بهتر است با مراحل یادگیری آشنا باشید. در یادگیری هر مطلبی اول به ادراک و درک موضوع نیاز دارید که این مرحله می‌تواند توسط کتاب‌های درسی و درس‌نامه‌های‌ کتاب‌های آبی محقق شود. مرحله‌ی بعد، تثبیت است که با کتاب‌های پرتکرار که حاصل خرد جمعی دبیران سراسر کشور است محقق می‌شود. مرحله‌ی بعد، تسلط است که برای رسیدن به تسلط در هر موضوعی می‌توانید از کتاب‌های آبی استفاده کنید. مرحله‌ی بعدی ارزیابی است که با آزمون‌های کانون صورت می‌گیرد و مرحله‌ی مرور می‌تواند با کمک جعبه‌ی لایتنر انجام شود. لازم به ذکر است مرور مطالب در آزمون‌های کانون در ایستگاه‌های جبرانی نیز محقق می‌شود. در ضمن برخی از منابع همواره برای شما کاربرد دارند از جمله دفتر برنامه‌ریزی، کتاب خودآموزی و کتاب اشتباهات متداول و زرد عمومی و برخی از منابع هم در پروژه‌های خاصی به کمک شما می‌آیند و برای اهداف خاصی در همان پروژه طراحی شده‌اند: از جمله کتاب تابستان و کتاب نوروز و کتاب‌های جمع‌بندی پیش‌ و پایه و عمومی‌ها. بهترین کار این است که در هر بازه‌ی زمانی مشخص در هر درسی یک منبع اصلی را برای خودتان مشخص کنید و فقط بر اساس آن کار کنید و با منابع متعدد آشفتگی ذهنی ایجاد نکنید.

ناهید منجمی

پاسخ 3- بستگی به پایه‌ی تحصیلی شما دارد. وجود کتاب‌های پرتکرار بهترین منبع برای سؤالات تشریحی است و دلیل آن جمع‌آوری سؤالات متنوع از سراسر کشور است. برای تست نیز کتاب‌های آبی که محتوی سؤالات کنکورهای گذشته است می‌توانند منابعی مهم برای سال تحصیلی آینده باشد. ضمناً تأکیداتی را که دبیران دارند در نظر بگیرید.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 4- اولین گام برنامه‌ریزی مهندسی منابع مطالعاتی است. ابتدا بهترین انتخاب، مهم‌ترین‌هاست و برای شناخت مهم‌ترین‌ها باید خود را شناخت و این‌که به عنوان دانش‌آموز در چه شرایط مطالعاتی و درسی قرار دارید. اگر دانش‌آموز کنکوری هستید مسلماً در ابتدا باید تست‌های استاندارد را که همان تست‌های کنکور و کتاب‌های آبی هستند تهیه کنید. اگر دانش‌آموز دبیرستان و پایه هستید کتاب‌های پرتکرار به شما توصیه می‌شود؛ اما در کنار این منابع، کتاب اشتباهات متداول، منبع بسیار مفیدی در جهت جلوگیری از اشتباهات شما در آزمون است. اگر تراز شما بالاتر از 5500 است می‌توانید از کتاب‌های نسبتاً دشوار، دشوار و دشوارتر کمک بگیرید.

بهادر جبلی

پاسخ 5- انتخاب منابع مطالعاتی که اولین گام برنامه‌ریزی است، مستلزم شناخت واقعی از خود و هم‌چنین شناخت کامل و آشنایی هر چه بیش‌تر با ویژگی‌های منابع است. در این میان دو منبع اصلی و ضروری وجود دارد که از نیازهای اولیه و جدی هر دانش‌آموز است و از ابتدا تا انتها قابل استفاده و اتکاست. کتاب سؤالات پرتکرار امتحانی برای موفقیت در امتحانات مدرسه و پایان سال و هم‌چنین سؤالات طبقه‌بندی‌شده‌ی آزمون‌های سراسری برای پوشش تستی و استاندارد مطالعه‌ی تدریجی شما در کسب آمادگی برای کنکور سراسری تهیه شده است. در مورد سایر منابع در طول سال تحصیلی پیشنهاد می‌کنیم با توجه به کارنامه‌ی آزمون‌ها و مشورت با پشتیبان خود نسبت به تهیه‌ی منابع منطبق با سطح و نیازهای علمی خودتان اقدام کنید.

حسین پرهیزگار

پاسخ 6- کتاب‌های کانون از منطق و برنامه‌ای منظم برخوردارند. به طور مثال کتاب سؤال‌های پرتکرار و کتاب‌های آبی برای همه‌ی درس‌هاست که در تمام سال به آن‌ها نیاز دارید و می‌توانید از حالا آن‌ها را تهیه کنید. برخی از کتاب‌های دیگر نیز کتاب‌های برنامه‌ای هستند که در زمان خاصی باید تهیه شوند؛ مانند کتاب تابستان، کتاب نوروز، کتاب‌های زرد و کتاب‌های جمع‌بندی.

ستاره‌ تقی‌زاده

پاسخ 7- برای انتخاب بهترین‌ها باید نیازهای خودتان را شناسایی کنید و مطابق با آن‌ها منابع را انتخاب کنید. برای تکمیل فرایند یادگیری نیاز دارید از منابعی استفاده کنید که تمام نکات کتاب درسی را پوشش دهند، مطابق با مطالب کتاب طبقه‌بندی شوند، سؤالات تشریحی و تستی داشته باشند، برای دوران امتحانات کارا و مفید باشند، نیاز شما را برای جمع‌بندی تأمین کنند و... .

فقط یک منبع همه‌ی این نیازها را تأمین نمی‌کند و باید برای هر مرحله از یادگیری و هر مقطع زمانی، منبع مناسب آن را انتخاب کرد. در آغاز سال تحصیلی به کتاب‌های درسی و جزوه‌ای که می‌نویسید و در کنار آن از تست‌های استانداردی که در کتاب آبی طراحی شده است هرگز غافل نشوید.

مینا سلیمانی