تجلیل ازنفرات برگزیده 6مین المپیاددانش‌آموزی علوم وفناوری نانو

اختتامیه ششمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو با حضور معاون متوسطه آموزش و پرورش و معرفی نفرات برگزیده برگزار شد.

تجلیل ازنفرات برگزیده 6مین المپیاددانش‌آموزی علوم وفناوری نانو

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، آیین اختتامیه ششمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو صبح امروز با حضور علی زرافشان معاون متوسطه و جمعی از مدیران کل وزارت آموزش و پرورش در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار شد.

در این مراسم ضمن معرفی برگزیدگان دوره عملی و اهدای مدال‌های طلا، نقره، برنز و دیپلم افتخار به برگزیدگان، از اساتید دوره عملی نیز تقدیر به عمل آمد.

در همین راستا، فائقه اسلامی‌پور مدیر باشگاه نانو در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو فعالیتی است که ابتکار برگزاری آن با این عنوان متعلق به کشور ایران است.

وی تصریح کرد: در کشورهای دیگر مسابقات دانش‌آموزی با تعیین یک طرح مشخص و یا اردوهای یک‌هفته‌ای، آموزش فعالیت‌های آزمایشگاهی برگزار می‌شود؛ اما ترکیب مناسبی از رقابت همزمان در حیطه تئوری و عملی که همه مباحث اصلی مطرح در علوم و فناوری نانو را دربرگیرد، تا به حال در هیچ کشوری اجرا نشده است.

مدیر باشگاه نانو با تشریح چگونه برگزاری المپیاد دانش‌آموزی خاطرنشان کرد: برگزیدگان مرحله اول در گام بعد یک اردوی عملی ـ آموزشی 10 روزه را در یک مرکز معتبر علمی ـ پژوهشی کشور می‌گذرانند؛ در این مرحله دانش‌آموزان ضمن فراگیری روش‌های ساخت و کاربرد نانو مواد در آزمایشگاه و شرکت در کارگاه‌های شبیه‌سازی نانو از مراکز فعال کشور در حوزه فناوری نانو بازدید می‌کنند.

اسلامی‌پور تصریح کرد: در پایان دانش‌آموزان برای کسب مدال طلا، نقره و برنز در یک آزمون به رقابت می‌پردازند. این آزمون در دو بخش سؤالات کتبی و همچنین ارائه دستاوردهای علمی خود در قالب مقاله علمی و ارائه شفاهی با حضور داوران متخصص علوم و فناوری نانو برگزار می‌شود.

وی در ادامه به برگزاری 5 دوره گذشته اشاره کرد و افزود: در المپیاد اول که در سال 89 برگزار شد 1200 داوطلب، در المپیاد دوم 4283 نفر، در المپیاد سوم 16081 نفر، در المپیاد چهارم 20486 نفر، در المپیاد پنجم 25797 نفر و در المپیاد ششم 28478 دانش‌آموز شرکت کردند، این نشان‌دهنده رشد و میزان علاقه‌مندی در این حوزه است.

به گزارش فارس، در ششمین دوره مسابقات دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو حامد هادی‌زاده، ابوالفضل زارع و معین شیرزاد موفق به کسب مدال طلا، محمد منصوری، شبنم آفاقی، محمدرضا مجیدی، محمدهادی رئیسی و ریحانه طاعی‌زاده مدال نقره و شهریار میرزایی، سوزان ابریشمی، هادی امینی، سیدمحمد امین هاشمی، زینب منتصری، علی خرد، محمدرضا نفیسی، شیوا زرین‌کمر، امین محمودی، مهرداد حسین‌زاده، محمدمهدی رئیسی، زهرا رضایی، محمد زند وکیلی، زهرا خطیب‌زاده، سهیل سهیلی مدال برنز شدند و همچنین رحیمه حنفی، سیدفاطمه الفهام، پارسا حاتمی، احسان سلطانی، امیرمحمد مشیری، رامیار رحیمی، الهام شریفی، امیرحسین جعفری، مصطفی علیانژادی، دنیا نظری، فاطمه کاظمینی، نیکتا حائری، فاطمه شرف‌لاری، محمدحسین شکیبا و عماد زمانی موفق به کسب دیپلم افتخار شدند.

منبع :