تلاش محققان کشور در معرفی مواد جدید اجزای پیل سوختی

عضو هیات علمی پژوهشکده سرامیک پژوهشگاه مواد و انرژی گفت: در حال حاضر ما در زمینه معرفی مواد جدید به عنوان اجزای پیل سوختی در جهت کاهش دمای کاری و افزایش راندمان آن در حال تحقیق و پژوهش هستیم.

تلاش محققان کشور در معرفی مواد جدید اجزای پیل سوختی

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر امیر مقصودی پور با بیان این مطلب اظهار کرد: پیل‌های سوختی اکسید جامد ابزاری هستند که انرژی شیمیایی سوخت را مستقیما به الکتریسیته تبدیل می‌کنند.

وی ادامه داد: این عمل در دمای حدود 800 درجه انجام می‌شود.

این پژوهشگر با اشاره به اینکه هیدروژن می‌تواند به عنوان سوخت بکار برود، گفت: توسعه پیل سوختی بر پایه هیدروژن موجب می‌شود که مصرف سوخت‌های فسیلی کم شده و برای نسل‌های آینده باقی بماند و همچنین از طرفی آلودگی ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی نیز کاهش پیدا کند.

مقصودی پور همچنین خاطرنشان کرد: پیل‌های سوختی اکسید جامد علاوه بر تولید برق، منبع تولید حرارت نیز هستند.

بر اساس این گزارش، سوخت‌های فسیلی اعم از نفت، ذغال سنگ و گاز طبیعی تجدیدپذیر نیستند و به عبارت دیگر آنها را نمی‌توان مجدداً تولید کرد و چنانچه ذخایر آنها به اتمام برسد با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهیم شد؛ در حالیکه پیل‎‎‎‎‎‎‎‎‎های سوختی فناوری جدیدی برای تولید انرژی هستند که بدون ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی و صوتی، از ترکیب مستقیم بین سوخت و اکسیدکننده، انرژی الکتریکی با بازدهی بالا تولید می‎‎‎‎کنند.

منبع :