احداث ۱۴ آزمایشگاه نانو و ۱۰۱ پژوهش‌سرای دانش‌آموزی

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: در حوزه نانو با مشارکت و همکاری ریاست جمهوری ۴۲ پژوهش‌سرای مجهز به آزمایشگاه نانو ساخته شده و سفارش ساخت ۱۴ آزمایشگاه دیگر داده شده است.

احداث ۱۴ آزمایشگاه نانو و ۱۰۱ پژوهش‌سرای دانش‌آموزی

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش امروز در آیین اختتامیه ششمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو که در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار شد، از انعقاد تفاهم‌نامه بین وزارت آموزش و پرورش و سازمان هوا و فضا کشور خبر داد و گفت: در تلاش هستیم دانش‌آموزان به عرصه هوا و فضا ورود پیدا کنند.

وی برگزاری جشنواره‌های مختلف را در جهت تولید علم، تفکر و پاسخ به پرسش‌های پژوهشی دانش‌آموزان برشمرد و تصریح کرد: ظرفیت جامعه دانش‌آموزی و کمکی که این قشر از جامعه به سرعت بخشیدن به توسعه علمی و فناوری کشور می‌کند بی‌بدیل و دارای اهمیت فراوان است.

زرافشان افزود: موفقیت‌های دانش‌آموزان در جشنواره جوان خوارزمی و افتخار آفرینی‌ها، نوآوری‌ها و کشف و بروز خلاقیت‌ها و ابتکارات ثبت شده آنها در راستای توجه جدی به دانش‌آموزان در جهت توسعه علمی کشور است.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در ادامه سخنان خود به برگزاری برخی از جشنواره‌های مهم علمی کشور برای دانش‌آموزان اشاره کرد و افزود: جشنواره جابر بن حیان برای دانش‌آموزان دوره ابتدایی برگزار می‌شود و جشنواره نوجوان خوارزمی نیز ویژه دانش‌آموزان برگزار می‌شود.

وی دانستن، بکار بستن، زیستن و برای با هم زیستن را 4 شعار یونسکو برای یادگیری برشمرد و اظهار داشت: یادگیری براساس پژوهش محور، موضوعی مهم در مدارس است که بر این مبنا یک درس از پایه ششم به نام درس تفکر و پژوهش در دوره اول متوسطه تدریس می‌شود.

زرافشان پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی را مورد اشاره قرار داد و افزود: این پژوهش‌سراها به عنوان پارک‌های علم و فناوری دانش‌آموزان محسوب می‌شوند که هم اکنون 300 مورد بوده که با همکاری ادارات کل 101 مورد دیگر در حال ساخت است.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش از دستور ساخت 14 آزمایشگاه نانو خبر داد و گفت: در حوزه نانو با مشارکت و همکاری ریاست جمهوری 42 پژوهش‌سرا مجهز به آزمایشگاه ناتو ساخته شده است که سفارش ساخت 14 آزمایشگاه دیگر داده شده و در مجموع 63 آزمایشگاه نانو در کشور وجود دارد.

وی تصریح کرد: با همکاری معاونت‌های آموزش متوسطه و ابتدایی آموزش و پرورش با ریاست جمهوری برنامه اشاعه و توسعه علم نانو در مدارس را دنبال می کنیم و در این راستا برای هم‌افزایی و تبادل تجربه شبکه گسترده‌ای به نام شبکه آزمایشگاه‌های نانو تشکیل شده است و برگزاری المپیاد هم برای شناسایی دانش‌آموزان با استعدادهای برتر و حمایت‌های مادی و معنوی از نخبگان است.


منبع :