اجرای«طرح مدارس مروج سلامت»دبستان‌های تهران

معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه امسال برای اولین‌بار طرح مدارس مروج سلامت در تمام دبستان‌های تهران اجرا می‌شود

اجرای«طرح مدارس مروج سلامت»دبستان‌های تهران

حسین بابویی معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که «چه برنامه‌ای برای سلامت دانش‌آموزان دارید؟»، اظهار داشت: برنامه‌ای تحت عنوان «طرح مدارس مروج سلامت» داریم که بررسی استاندارد‌های سلامت در حوزه‌های مختلف مانند نیروی انسانی، محیط و بوفه مدارس است.

وی ادامه داد: امسال برای اولین‌بار، طرح مدارس مروج سلامت را به جای اینکه به تعداد کمی از مدارس اختصاص دهیم، در تمام دبستان‌های شهر تهران اجرا می‌شود و هشت استاندارد که مربوط به حوزه سلامت است را به این مدارس ابلاغ می‌کنیم.

* جداسازی آبخوری‌ها و سرویس‌های بهداشتی در سال تحصیلی جدید

بابویی افزود: به طور کامل بحث جداسازی آبخوری‌ها و سرویس‌های بهداشتی را در دستورکار داریم و اعتبار خوبی نیز در نظر گرفته شده است؛ البته شاید نتوانیم در سال تحصیلی جدید همه را پوشش دهیم، اما بخش زیادی از آنها را پوشش داده و بخش روشویی و آبخوری را جدا خواهیم کرد و به شدت پایگاه‌های تغذیه سالم مدارس یا همان بوفه‌های سابق را تحت کنترل خواهیم داشت.

وی با اشاره به کمبود مربیان سلامت افزود: امسال از طریق یک بخشنامه که آماده کرده‌ایم، زمینه را فراهم می‌کنیم تا افرادی که در شهر تهران هستند و ساعت موظفی‌شان کامل نشده است و از سوی دیگر رشته‌های تحصیلی مرتبط دارند و دوره تخصصی در حوزه سلامت دانش‌آموزی دیده‌اند را جذب کنیم.

* راه‌اندازی 23 کانون حرکات اصلاحی

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران در خصوص برنامه تغذیه‌ای دانش‌آموزان گفت: امسال در بحث پایگاه‌های تغذیه‌ای سالم می‌خواهیم استانداردها را افزایش دهیم و با هر مدرسه یا جاهایی که از قوانین پایگاه تغذیه سالم تخطی کند، در چارچوب قانون برخورد می‌کنیم.

وی با اشاره به مشکل ناهنجاری قامتی دانش‌آموزان افزود: در تهران 23 کانون حرکات اصلاحی راه‌اندازی کرده‌ایم و در تابستان فعالیت‌هایی برای توانمندسازی مدیران این مجموعه‌ها فراهم کرده و محتوای آنها را به روز کرده‌ایم.

بابویی در گفت‌وگو با فارس یادآور شد: در 23 کانونی که برای حرکات اصلاحی و ساختار قامتی دانش‌آموزان فعال کرده‌ایم، مربیان در سال تحصیلی آینده به مدارس مراجعه کرده و دانش‌آموزان را غربالگری می‌کنند و اگر شدت عارضه دانش‌آموزان بالا باشد، به کلینیک‌های تخصصی ویژه معرفی می‌شوند.


منبع :