تولید لیزر اتمی با قابلیت عملکرد در کوتاه‌ترین طول موج کوتاه

تیمی از محققان ژاپنی موفق به تولید یک لیزر اتمی شدند که در کوتاه‌ترین طول‌موج‌های ممکن تاکنون عمل می‌کند.

تولید لیزر اتمی با قابلیت عملکرد در کوتاه‌ترین طول موج کوتاه

تیمی از محققان ژاپنی موفق به تولید یک لیزر اتمی شدند که در کوتاه‌ترین طول‌موج‌های ممکن تاکنون عمل می‌کند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، پرتوهای ایکس قادرند تصاویری از داخل اجسامی مانند اندام مختلف بدن را در اختیار بگذارند؛ چرا که می‌توانند در ماده نفود کرده و سپس با استفاده از ویژگی‌های عنصری، شیمیایی یا مغناطیسی داخل بخش‌های مختلف بدن، معادلی برای آن‌ها ارائه دهند.

در سال 1960 دانشمند آمریکایی به «نام تئودور میمن» برای نخستین بار نشان داد یک لیزر چنانچه در طول موج نوری به کار گرفته شود، می‌تواند به عنوان یک پرتو ایکس اما در مقیاس‌های کوچک‌تر عمل کند. این امر، راه را برای ارائه دستگاههای پرتو ایکس اتمی باز کرد که می‌توانند تصاویری از مولفه‌هایی مانند مولکول‌ها ارائه دهند.

هنوز تمایل برای تولید لیزرهایی با طول‌موج‌های کوتاه‌تری وجود دارد که پرتوهای ایکس منسجم تولید کنند زیرا هر چه طول موج کوتاه شود، وضوح بیشتری از یک جسم به دست می‌آید.

طول موج کوتاه همچنین امکان پالس‌های کوتاه‌تر نور را فراهم می‌کند و این موضوع در اندازه‌گیری‌های کاوشگران وضوح بهتری ارائه می‌دهد.

دانشمندان از لیزرهای عاری از الکترونی استفاده کردند که مبتنی بر انتشارات آنی خودتقویت‌شده بودند. زمانی که دانشمندان از یک هدف مس استفاده کردند، دریافتند این لیزرها می‌توانند لیزر اتمی دارای پوسته پرتو ایکس سخت را تولید کرده که قادر به عملکرد در طول موج 1.5 انگستروم باشد.

نتایج نشان می‌دهد محققان به زودی می‌توانند از طول‌ موج‌های بسیار کوتاه مبتنی بر لیزر استفاده کنند و به وضوح بی‌سابقه و توانایی‌های اندازه‌گیری اتمی دست یابند.

جزئیات این دستاورد در مجله Nature ارائه شد.

منبع :

خرید کتاب