چند علت برای سفیدی زودرس مو

کمبود ویتامین​های گروه دی، آهن، اسید فولیک و همچنین وجود برخی سندرم‌ها مانند آب مروارید از دیگر عوامل موثر در تسریع سفیدی زودرس مو هستند.

چند علت برای سفیدی زودرس مو

یک متخصص پوست و مو گفت: علت اصلی سفیدی زودرس مو، وراثت و زمینههای ژنتیکی در فرد است. کمبود ویتامینهای گروه دی، آهن، اسید فولیک و همچنین وجود برخی سندرم ها مانند آب مروارید از دیگر عوامل موثر در تسریع سفیدی زودرس مو هستند.

دکتر سیما رسایی در گفتوگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خوزستان، اظهار کرد: در پایینترین لایه پوست و در محل پایه و تکیه تار مو، سلولهایی به نام ملانوسیت وجود دارند که دائما ترکیبی با نام ملانین تولید میکنند و همین ملانین است که رنگ موها را ایجاد میکند.

وی افزود: زمانی که ملانوسیتها کاملا فاقد رنگدانه شوند، مو سفید میشود و اگر تعداد ملانین یک تار مو کمتر از حالت عادی شود، آن مو تغییر رنگ داده و خاکستری و نقرهای می‌شود.

رسایی با اشاره به بی‌اثر بودن محصولاتی که برای رفع سفیدی مو تبلیغ میشوند، گفت: زمانی که مو سفید می‌شود، ملانوسیتهای مو از بین رفته‌اند. بنابراین شامپوها و سایر داروهایی که برای رفع سفیدی مو تبلیغ میشوند، همگی کذب محض هستند؛ زیرا دیگر ملانوسیتی وجود ندارد تا رنگ مو را بازگرداند. در واقع مانند این است که دیگر کارخانهای وجود ندارد تا رنگدانه مو یا ملانین را بسازد. شامپوهایی که به عنوان بازگرداننده رنگ موی طبیعی تبلیغ می‌شوند، تنها یک نوع رنگ هستند که روی مو رسوب کرده و باقی می‌مانند و این رنگ نیز پس از دو یا سه بار شستن از بین میرود.

این متخصص پوست و مو اظهار کرد: توصیه میشود کسانی که سفیدی زودرس مو دارند از داروهای خوراکی مکمل حاوی پروتئین‌های مختلف و آهن استفاده کنند؛ این مواد فرایند سفیدی مو را آهستهتر می‌کنند.

وی با اشاره به وجود برخی باورهای غلط در میان مردم در زمینه سفیدی زودرس مو گفت: یک باور عامیانه درباره سفید شدن موها می‌گوید که کندن یک موی سفید موجب افزایش تعداد موهای سفید خواهد شد. این مساله درست نیست؛ زیرا تعداد پیاز مو در هر انسان از زمان بدو تولد ثابت است و بر تعداد آن افزوده نخواهد شد؛ مویی که سفید شده، ملانوسیت خود را از دست داده و از دست دادن ملانوسیت واگیردار نیست که با کندن یک تار، موی سفید بیشتر شود.

رسایی گفت: به کسانی که سفیدی زودرس مو دارند توصیه میشود تغذیه خوبی داشته باشند، سبزی‌ها و میوههای تازه و همچنین مواد پروتئینی کافی مصرف کنند و فریب تبلیغات کذب شامپوها و مواد آرایشی و بهداشتی را نخورند.

منبع :