گفت‌وگو با مهدی شئونات، مسئول نمایندگی کانون در همدان

روزی که در سال 89 اعلام کردند پگاه پزشکی و راضیه خزایی رتبه‌ی برتر کنکور شدند، مشغول رانندگی بودم و از هیجان این خبر مسیر زیادی را به اشتباه رفتم.

گفت‌وگو با مهدی شئونات، مسئول نمایندگی کانون در همدان

لطفاً خودتان را معرفی کنید.

من مهدی شئونات، متولد سال 1332 هستم. در شهر همدان دبیر ریاضی بودم و اکنون بازنشسته‌ی آموزش و پرورش هستم.

شما از چه سالی همکاری خود را با کانون آغاز کردید؟

من سال 76 مسئول نمایندگی کانون فرهنگی آموزش در همدان شدم؛ اما زمینه‌ی آشنایی من با کانون به ماجرای دخترم و شرکت او در آزمون‌ها برمی‌گردد. دخترم سال سوم دبیرستان بود که به همراه چند تن از هم‌کلاسی‌هایش تصمیم داشتند در اردیبهشت‌ماه به تهران بروند تا بتوانند در آزمون‌های کانون شرکت کنند. من و چند تن از دوستانم در شهر همدان آموزشگاه علمی آزاد به نام دارالفنون داشتیم؛ بنابراین تصمیم گرفتم برای هماهنگی به تهران بروم. بعد از دیدار با آقای قلم‌چی توانستیم چند آزمونی که از سال تحصیلی باقی مانده بود، برگزار کنیم و پاییز سال بعد کار را به طور رسمی ادامه دادیم.

شما یکی از همکاران قدیمی کانون هستید. لطفاً کمی از کار گروهی خود و همکارانتان در این سال‌ها بگویید.

من و چند دانشجوی دیگر که با هم در یک دانشگاه درس می‌خواندیم بعد از تحصیل تصمیم گرفتیم آموزشگاهی تأسیس کنیم. سال 73 اولین آموزشگاه علمی آزاد را در همدان راه‌اندازی کردیم. ما با همکاری یکدیگر توانستیم دو دبیرستان غیر انتفاعی- پسرانه و دخترانه- را نیز تأسیس کنیم و بعدها آزمون‌های کانون را به مجموعه‌ی خود اضافه کردیم. از سال 78 به بعد مسئولیت‌ها شکل گرفت و من مسئول آزمون‌های کانون در آموزشگاه شدم. سال اول حدود 400 داوطلب داشتیم.

شما به عنوان مسئول نمایندگی کانون چه تعریفی از پیشرفت در کار دارید؟

من آقای قلم‌چی را به عنوان فردی نوگرا و نوآور در زمینه‌ی آموزشی می‌شناسم. ما هر سال حداقل با یک طرح جدید روبه‌رو هستیم. سال‌‌های اول محدوده‌ی اختیارات شهرستان‌ها بیش‌تر بود و ما جلسات زیادی برگزار می‌کردیم تا کار گروهی ما به‌خوبی انجام شود. هم‌اکنون نیز هر هفته به همراه 12 مدیر دیگر، جلساتی تشکیل می‌دهیم و بخش‌نامه‌های جدید کانون را بررسی می‌کنیم و برخی از بخش‌نامه‌ها را با توجه به شرایط بومی شهرمان اجرا می‌کنیم. ما علاوه بر اجرای آموزه‌های کانون، تمهیدات دیگری را برای اجرای بهتر آن‌ها در نظر گرفته‌ایم. من به مدیرانم اعتماد دارم و این حس اعتماد باعث شده آن‌ها به طور خودجوش برای بهبود کیفیت کار تلاش کنند. این سرمایه‌های انسانی هستند که مرا در این وظیفه‌ی مهم یاری می‌کنند و سهم زیادی از کار توسط این فرهیختگان انجام می‌شود.

شهر همدان سابقه‌ی درخشانی از نظر رتبه‌های برتر کنکور دارد. آیا خاطره‌ای از موفقیت این نخبه‌ها دارید؟

روزی که در سال 89 اعلام کردند پگاه پزشکی و راضیه خزایی رتبه‌ی برتر کنکور شدند، مشغول رانندگی بودم و از هیجان این خبر مسیر زیادی را به اشتباه رفتم.

اکنون که تابستان است و مدارس تعطیل هستند، چه برنامه‌ای برای دانش‌آموزان دارید؟

تأکید من به دانش‌آموزانی که در مقطع پایین‌تر از سوم دبیرستان هستند، شرکت در کلاس‌های تقویتی برای درس‌هایی است که سال گذشته در آن‌ها ضعف داشته‌اند. توصیه‌ام برای سال سومی‌ها نیز شرکت در آزمون‌هاست و این سه ماه را برای آن‌ها سرنوشت‌ساز می‌دانم. ما اوایل تابستان جلساتی تشکیل دادیم و در مورد موضوعات مختلف از جمله معرفی دی‌وی‌دی‌های آموزشی و دلیل شرکت در آزمون‌ها و هم‌چنین اهمیت شرکت در کلاس‌های تقویتی به دانش‌آموزان آگاهی دادیم.

چه پیشنهادی برای تعامل بیش‌تر کانون فرهنگی آموزش با دیگر نهادهای آموزشی کشور دارید؟

ما اگر بتوانیم اهداف و آموزه‌های کانون را به معلمان انتقال دهیم، به ارتقای سطح علمی کشور کمک کرده‌ایم. ما در همدان تا حدودی در این زمینه موفق بوده‌ایم و معلمانی که با ما همکاری دارند از این آموزه‌ها استفاده می‌کنند و از روند کار، راضی هستند.

به عنوان سخن پایانی چه صحبتی دارید؟

من به آقای قلم‌چی و همکاران کانون فرهنگی آموزش خداقوت می‌گویم و امیدوارم این روند ادامه پیدا کند و ما هم‌چنان شاهد رشد آموزشی در کشور باشیم.

گفت‌وگو با مهدی شئونات، مسئول نمایندگی کانون در همدان